بازاریابی محتوایی

راهنمای جامع و خلاصه بازاریابی محتوا همراه با نمونه محتوای تبلیغاتی

SCROLL

آنچه در این مقاله می‌خوانید

آیا می دانید بازاریابی محتوا چیست؟ این شکل از بازاریابی یکی از زیرشاخه‌های دیجیتال مارکتینگ است که در آن، صاحبین کسب‌وکارهای آنلاین، می‌کوشند تا با به اشتراک‌ گذاشتن محتوای آموزشی، جذاب و آگاهی بخش، توجه خوانندگان را به محتوای تولید شده جلب کنند. در بازاریابی محتوایی دیجیتال قرار نیست که افراد را به صورت مستقیم به خرید دعوت کنید، بلکه باید تلاش کنید با ارائه محتوای مفید در گرفتن بهترین تصمیم به آن‌ها کمک کنیم. هدف از این نوع بازاریابی، جذب و حفظ مشتریان به وسیله تولید محتوای ارزشمند است.

انواع بازاریابی محتوا معمولا از طریق بسترهایی مانند وبسایت‌ها، شبکه‌های اجتماعی و امثال آن، برای رساندن پیغام به مخاطب انجام می‌پذیرد. بازاریابی محتوا یکی از انواع بازاریابی است که هیچ گونه حس مزاحمت یا آزاری برای مخاطب به وجود نمی‌آورد. در صورتی که تبلیغات در بسیاری از روش‌های خود، ممکن است بر سر راه مخاطب برای گشت‌زنی در فضای آنلاین، اختلال ایجاد کند.

یازاریابی محتوای چیست

بازاریابی محتوا چیست؟ آشنایی با مفهوم کانتنت مارکتینگ

در بازاریابی محتوا، صاحب کسب‌‌وکار یا برند می‌کوشد با به‌ اشتراک گذاری مطالب آموزشی، سرگرم کننده یا آگاهی‌بخش، به خوانندگان کمک  کند تا راحت‌تر و با خیال جمع برای خرید اقدام کنند. در حقیقت در این نوع بازاریابی، مردم قرار نیست به خرید مجبور شوند، بلکه باید به آن‌ها کمک کنید تا بهترین تصمیم را بگیرند. در این میان ممکن است بهترین تصمیم آن‌ها خریداری از ما باشد.

اگر بدانید هدف از بازاریابی محتوا یا کانتنت مارکتینگ چیست می‌توانید در راهنمایی مخاطب برای انتخاب برند موفق عمل کنید. بدین‌ترتیب می‌توانید برند خود را تبلیغ و ترویج کنید و مشتریان باکیفیت‌تری دریافت کنید. درنهایت می‌توانید روابط میان خود و مشتری را از این طریق ارتقا دهید. شما با انتشار محتوایی مناسب به مخاطب نزدیک می‌شوید و به ذهن او نفوذ می‌کنید. در واقع، وقتی برندی به بازاریابی محتوا روی می‌آورد، اهدافی بلندمدت دارد و باید بر اساس آن‌ها کارهای خود را تنظیم کند.

تولید محتوا چیست

تولید محتوا چیست؟

منظور از تولید محتوا چیست؟ تولید محتوا در واقع همان اطلاعاتی است که ما می‌خواهیم به خواننده منتقل کنیم. هر مطلبی در رسانه‌های اجتماعی یا هر مقاله منتشرشده در سایت، نوعی محتوا هستند. هر چیزی که به‌منظور انتقال پیام، ایده یا فکر ارائه شود، محتوا در نظر گرفته می‌شود. محتوا برای مقاصد مختلفی استفاده می‌شود که مهمترین آنها عبارتند از : 

 • تولید محتوا و سئو کردن وب سایت
 • تولید محتوا به منظور تبلیغات، بازاریابی و فروش محصولات
 • تولید محتوا به منظور تبلیغات، بازاریابی و فروش خدمات
 • تولید محتوای آموزشی
 • تولید محتوا در شبکه‌های اجتماعی

تولید محتوا یکی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین  مسائل مربوط به هر کسب و کار اینترنتی است. محتوا یک واسطه ارتباطی است و طی سال‌های اخیر به نحو چشمگیری پیشرفت کرده است. اگر می‌خواهید بدانید محتوا چیست کافی است به یک تصویر، یک مقاله، یک ویدئو و حتی یک پیام صوتی رجوع کنید، همگی این رسانه‌ها می‌توانند محتوا باشند.

بازاریابی محتوا چه تفاوتی با تبلیغات دارد؟

تبلیغات تفاوت بسیار زیادی با بازاریابی دارد. تبلیغات درواقع بخش کوچکی از بازاریابی را تشکیل می‌دهد. وقتی صحبت از بازاریابی می‌شود، ذهن باید به سمت یک برنامهٔ جامع و همه‌جانبه برود که مطابق با یک استراتژی محتوایی نوشته شده است و اجرا می‌شود. درحالی که ممکن است تبلیغات ناگهان در جلوی شما سبز شوند و مستقیما پیشنهاد خرید از محصولی مشخص را می‌دهند، در بازاریابی محتوا هدف همراهی با مخاطبان است. برخی از تفاوت‌های بازاریابی محتوا و تبلیغات به‌طور خلاصه از این قرارند:

 • تکنیک‌هایی که در مارکتینگ و تبلیغ استفاده می‌شود با یکدیگر متفاوت‌اند.
 • ابزارهای سنجش میزان موفق بودن تبلیغات با بازاریابی فرق می‌کند.
 • نوع تعامل با مخاطب متفاوت است.
 • هزینه بازاریابی محتوا به مراتب کمتر از تبلیغات است.

شما در بازاریابی محتوایی به دنبال این نیستید که شخصی را مجبور به خرید کنید یا بخواهید محصولتان را بدون مقدمه به او معرفی کنید. بلکه در این نوع بازاریابی تلاش می‌کنید با افزایش دانسته‌های مخاطب، در او احساس نیاز به استفاده از محصولی معین ایجاد کنید.

تفاوت بازاریابی محتوا و تبلیغات

انواع تبلیغات از لحاظ محتوا

برای دانستن این‌که انواع محتوا چیست باید به چند نوع از تولید محتوا اشاره کنیم که شامل محتوای متنی، تصویری، ویدئویی و صوتی است. برای تولید هر کدام از این محتواها به حضور افراد متخصص و اتخاذ یک استراتژی محتوایی نیاز است. در ادامه به انواع تبلیغات از لحاظ محتوا اشاره خواهیم کرد:

 • شبکه‌های اجتماعی. این پلتفرم‌ها برای شما شرایطی را فراهم می‌کنند که بتوانید محتوای متنی، تصویری و ویدیویی تولید کنید و آن‌ها را با مخاطبانتان به اشتراک بگذارید. بازاریابی محتوا در اینستاگرام از نمونه‌های این تبلیغات است.
 • اینفوگرافیک : با این روش تولید محتوا می‌توانید  کسانی را که به دنبال اطلاعات خاص هستند به خود جذب کنید.
 • بلاگ: قسمت بلاگ‌ هر وب‌سایتی اطلاعاتی مهم را در اختیار مخاطب قرار می‌دهد. به‌طورکلی در بازاریابی محتوا، اتخاذ یک استراتژی تولید کانتنت مناسب و خلاقانه باعث می‌شود محتوای بلاگ باعث ایجاد حس اعتماد در مخاطب شود.
 • پادکست : بسیاری از کسب‌وکارها امروزه پادکست را به عنوان یکی از کانال‌های بازاریابی محتوایی خود در نظر گرفته‌اند. مخاطبان می‌توانند در زمانی که امکان استفاده از گوشی را ندارند (مثلا در هنگام رانندگی یا انجام کار خانگی) به محتوای تولید شده گوش بسپارند.
 • ویدیو: با توجه به جذابیت بصری‌ و شنوایی که ویدیوها می‌توانند داشته باشند، مخاطب را بیشتر از متن یا تصویر هیجان‌زده کنند.

اگر صاحب کسب‌وکاری هستید که برای آن نیاز به بازاریابی دیجیتال حس می‌کنید، باید بیاموزید که کانتنت چیست و اصول بازاریابی محتوایی از چه قرار است.

مزایای بازاریابی محتوا و استراتژی مارکتینگ در بهبود کسب‌وکار چیست؟

به طور کلی استراتژی تولید محتوا به شما کمک می‌کند که نتیجه‌ بهتری از بازاریابی محتوا بگیرید. این مزیت‌ها را می‌توانیم به زبان ساده به این شکل فهرست کنیم:

 • کاهش زمان صرف شده برای تولید محتوا
 • تولید محتوای هدفمند برای رسیدن به اهداف کسب و کار
 • افزایش احتمال موفقیت
 • برتری و جایگاه‌یابی نسبت به رقبا در بازار
 • کاهش هزینه و زمان آموزش کارکنان
 • بهبود سئوی وبسایت
 • یکپارچگی محتوا

یکی از دلایلی که شرکت‌ها برای سرمایه‌گذاری در زمینه بازاریابی محتوا تردید دارند این بوده که درک واقعی فواید بازاریابی محتوا دشوار است. شناخت خوب از کسب و کار  بدون داشتن استراتژی تولید محتوا ناممکن است. این استراتژی‌هاست که به شما می‌آموزد به‌جای فرستادن ایمیل اسپم، با مشتریان ارتباط یک‌به‌یک و مستقیم بگیرید. به‌عبارت‌دیگر تلاش کنید که در مسیر ارتباط با مشتریان از پیام‌های ربات‌گونه و خشک بپرهیزید تا مخاطب احساس کند با فردی مانند خودش روبروست.

مزایای بازاریابی محتوایی

چارچوب بازاریابی محتوا را می‌دانید؟

کانتنت جذاب یکی از سه دلیلی است که مردم برندها را در شبکه‌های اجتماعی دنبال می‌کنند. پس از اهمیت و ضرورت تولید محتوای باکیفیت هرگز نمی‌توان غافل شد. برای تولید کانتنت باکیفیت باید به اصولی توجه کنید که در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • محتوایی با ارزش تولید کنید: بازاریابی محتوا باید شامل اطلاعات مفید، مطالب آموزشیِ کاربردی یا حتی سرگرمی باشد. محتوا باید حاوی نکاتی باشد که توجه خواننده را به برند شما جلب کند.
 • سرعت عمل داشته باشید: در بازاریابی محتوا سرعت از آن‌رو مهم است که مردم را به اقدام و کنش می‌کشاند. می‌کند. شما باید با محتوا و اطلاعت مناسب با موقعیت‌های مختلف، حس واکنش سریع را در افراد ایجاد کنید.
 • برای محتوای خود منبع ذکر کنید:‌ مردم شیفته حقایق هستند. همیشه تلاش کنید برای گفته‌های خود منبع ذکر کنید تا افرادی که مایل به گسترش دانش خود هستند بتوانند به منابع ذکر شده رجوع کنند.
 • احساسات را برانگیزید: هنگامی که سخن از فرایند خرید به میان می‌آید، برانگیختن احساس مخاطب اهمیت می‌یابد. با این حال، مهم است که احساسات مردم تا حدی برانگیخته شود که مردم حس نکنند از عواطف آن‌ها سوءاستفاده شده است.

سخن آخر:

برای آنکه بدانید استراتژی محتوایی چیست و چگونه می‌توان تولید محتوا را پیش برد. با سر زدن به صفحه بلوباکس می‌توانید نمونه محتوای تبلیغاتی خلاقانه را ببینید. بلوباکس مجموعه‌ای است که از پس سال‌ها تلاش و فعالیت در زمینه دیجیتال مارکتینگ می‌تواند مشاور شما در زمینه بازاریابی محتوا باشد. شما نیز اگر در این زمینه تجربیاتی دارید آن را در بخش کامنت‌ها با ما در میان بگذارید.

مقالات مرتبط
FOLLOW US

راهنمای جامع و خلاصه بازاریابی محتوا همراه با نمونه محتوای تبلیغاتی