ایده پردازی در رشد و توسعه کسب‌وکارها

ایده پردازی در رشد و توسعه کسب‌وکارهای تازه و ثروت آفرین

SCROLL

آنچه در این مقاله می‌خوانید

یکی از اصلی‌ترین مزایای ایده پردازی صحیح، این است که باعث می‌شود اولین باشید! در دنیای امروز و به‌ویژه در مورد کسب‌وکارهای استارت‌آپی اولین بودن نقش بسیار پررنگی در رشد کسب‌وکار دارد. برای مثال اوبر مشهورترین تاکسی سرویس آنلاین در سرتاسر دنیاست و البته اولین کسب‌وکار در نوع خودش محسوب می‌شود. شاید بعد از اوبر شرکت‌های دیگری هم ایجاد شده باشند که امکاناتی در سطح اوبر و حتی گاهی بهتر فراهم کرده باشند، اما مزیت اول بودن همواره به نفع اوبر تمام شده است.

ایده پردازی کسب و کار در قالب اصول بازاریابی در زمان شروع کار اهمیت ندارد. در تمام چالش‌هایی که برای هر کسب‌وکار ایجاد می‌شود و در تمام رقابت‌های موجود داشتن ایده‌های تازه و اجرای صحیح آنها می‌تواند به رشد و توسعه هرچه بیشتر کار شما منجر شود. پس ایده پردازی را دست کم نگیرید.

ایده پردازی در کسب‌وکار

ایده پردازی در کسب و کار چگونه شکل می‌گیرد؟

بسیاری از اوقات ایده‌های خلاقانه حاصل ذهن‌های نابغه به نظر می‌رسند؛ اما در حقیقت ایده پردازی با دانش و تجربه رابطه مستقیم دارد. برای اینکه یک ایده تازه شکل بگیرد ابتدا باید شناخت خوبی از بازار وجود داشته باشد. شروع بسیاری از ایده‌ها شناسایی یک مشکل یا موضوع در بازار است. ایده‌ها در حقیقت راه‌حل‌های مبتکرانه‌ای هستند که برای مشکلات بازار ارائه می‌شوند.

برای داشتن قدرت ایده پردازی و خلاقیت بالاتر می‌توانید با تحلیل بازار شروع کنید. یک بازار مشخص را انتخاب کنید. ببینید چه مشکلاتی در آن وجود دارد و چه راه‌حل‌های احتمالی برای آن پیدا می‌شود. یکی از راه‌حل‌های احتمالی می‌تواند ایده شروع یک کسب و کار تازه باشد یا کسب‌وکار فعلی شما را به شیوه‌ای تازه رونق ببخشد.

ایده پردازی و خلاقیت در تبلیغ چه ارتباطی با یکدیگر دارند؟

تبلیغات یکی از مهمترین عوامل در موفقیت شرکت‌های بزرگ است. به‌عنوان مثال شرکت Apple به دلیل استفاده از تصاویر و مضامین ساده و خلاقانه در تبلیغات خود مشهور است. یکی از معروف‌ترین تبلیغات این شرکت، تبلیغ آیفون با عنوان “Shot on iPhone”  بود که در آن عکاسان حرفه‌ای با آیفون تصاویر خلاقانه و زیبا گرفتند. ایده پردازی در تبلیغات یکی از مهم‌ترین مراحل است که ممکن است باعث موفقیت یا شکست یک تبلیغ شود. برای پیدا کردن ایده‌های خلاقانه و مبتکرانه در تبلیغات، می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید:

  • بررسی رقبا: بررسی تبلیغات رقبا برای ایده پردازی، شناسایی روش‌های موثر در تبلیغات و یافتن نقاط ضعف رقبا صورت می‌گیرد و به شما در پیدا کردن ایده‌های خلاقانه کمک کند.
  • تحلیل بازار: اگر بتوانید نیازهای مشتریان را شناسایی کنید، می‌توانید به آنها تبلیغی ارائه کنید که راه‌حلی برای برطرف کردن نیازشان ارائه می‌کند.
  • استفاده از روش‌های تبلیغات جدید: تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی، تبلیغات ویدئویی و تبلیغات محتوایی، روش‌های جدید تبلیغات هستند که می‌توانند فضایی تازه برای ایده‌های جدید ایجاد کنند.
  • استفاده از تکنولوژی: شک نداشته باشید که تکنولوژی‌های جدید مانند واقعیت افزوده، هوش مصنوعی و رباتیک، منابع جدیدی برای یک ایده تبلیغاتی متفاوت در اختیار شما قرار خواهند داد. برای مثال می‌توان به کمپین IKEA Place از شرکت IKEA اشاره کرد. در این کمپین IKEA برای معرفی محصولات خود از واقعیت افزوده استفاده کرد. با این کمپین، مشتریان قادر هستند تا از طریق تلفن همراه خود، محصولات IKEA را در فضای واقعی مشاهده کرده و بررسی کنند.

در نهایت، برای ایجاد خلاقیت و ایده پردازی متفاوت در تبلیغات، لازم است که اطلاعات خود را به‌روزرسانی کنید و آموزش دائمی در زمینه تبلیغات و روش‌های نوین آن را پشت گوش نیندازید.

چگونه یک ایده تبلیغاتی شما را به پول می‌رساند؟

یک ایده تبلیغاتی به‌خودی خود شما را به پول نمی‌رساند. ایده شما باید توسعه پیدا کند و یک تبلیغ مناسب برای نشان دادن آن طراحی شود. اگر دائما در حال ایده پردازی هستید باید ایده‌های خود را بررسی کنید و ببینید کدام یک از آنها برای بازار شما مناسب هستند. ایده‌هایی که برای مخاطبان شما جذابیت ندارند را کنار بگذارید و ایده‌های محبوب را انتخاب کنید.

گاهی یک ایده برای تولید محتوای ویدیویی مناسب است و گاهی برای تبلیغات محیطی، بیلبورد تبلیغاتی یا تبلیغات تلویزیونی. نوع تبلیغی که اجرا می‌کنید و محل اجرای آن باید با ایده پردازی شما در تناسب باشد. ایده‌های ناب در کنار اجرای صحیح می‌تواند شما را به پول برساند. برای اینکه موفقیت بیشتری را تجربه کنید، لازم است بعد از اجرای هر تبلیغ، نتایج به دست آمده را بررسی کرده و نقاط مثبت و منفی را بسنجید تا در کمپین‌های تبلیغاتی بعدی موفق‌تر عمل کنید.

نقش ایده پردازی

تکنیک‌های ایده پردازی را یاد بگیرید

درست است که فرمول دقیقی برای ایده پردازی وجود ندارد؛ اما راه‌هایی هست که به شما در یافتن ایده‌های بهتر کمک می‌کند. با دانستن تکنیک‌های ایده پردازی کسب و کار می‌توانید برتری‌های قابل توجهی نسبت به رقبای خود به دست بیاورید. در ادامه به تعدادی از کاربردی‌ترین این تکنیک‌ها اشاره خواهیم کرد.

تحقیق درباره رقبا

در هر بازاری که هستید احتمالاً چند رقیب هم دارید که می‌خواهند سهم بیشتری از بازار را در اختیار داشته باشند. یکی از اصول بازاریابی تحقیق و بررسی رقباست. شما باید بدانید شرکت‌های رقیب چه راه‌حل‌هایی به بازار پیشنهاد داده‌اند، چه نقاط قوتی دارند و در چه زمینه‌هایی ضعف دارند. این موضوع به شما کمک می‌کند تا بتوانید با نوآوری راه‌حل‌های متفاوتی خلق کنید.

خلاقیت و ایده پردازی

برای اینکه بتوانید ایده‌ای خلاقانه ارائه کنید، باید تسلط بسیاری بر بازار و مخاطبان خود داشته باشید. پس لازم است درباره بازار مطالعه کنید. در این صورت می‌توانید کاستی‌های موجود و دغدغه‌های مخاطبان خود را درک کنید. یک ایده خلاقانه مشکلی را حل می‌کند که قبلاً راه‌حلی برای آن وجود نداشته یا راه‌حل‌ها خیلی خوب نبوده‌اند.

برگزاری جلسات گروهی

چه زمانی که به دنبال ایده بنر تبلیغاتی ساده در یک وب سایت کوچک می‌گردید و چه زمانی که به ایده پردازی برای شروع یک کسب‌وکار فکر می‌کنید، استفاده از افکار متنوع کمک‌کننده خواهد بود. سعی کنید تیم متنوعی از سنین، جنسیت‌ها و افکار مختلف داشته باشید. زیرا تجربه این افراد متفاوت است و در نتیجه پیشنهادات متنوعی ارائه می‌کنند.

نقش ایده پردازی در بلوباکس

برای بلوباکس داشتن ایده‌های تازه اهمیت بسیاری دارد. چراکه با توجه به رقابت‌های شدیدی که در بازارهای امروزی وجود دارد و تحولات سریعی که کسب‌وکارها تجربه می‌کنند، این ایده‌های خلاقانه هستند که شانس خوبی برای موفقیت دارند. ایده پردازی می‌تواند به حل مسائل جامعه منجر شود و در عین حال به توسعه و رشد کسب‌وکارها هم کمک کند. بلوباکس به کسب‌وکارها کمک می‌کند تا با خلق ایده‌های تازه هم راهکارهای نوآورانه به مخاطبان خود ارائه دهند و هم در رقابت با بقیه به موفقیت‌های چشم‌گیری دست پیدا کنند. آژانس تبلیغاتی بلوباکس به بیزینس‌های مختلف کمک می‌کند تا با ایده‌های نو در حوزه برندینگ، بازاریابی و تبلیغات افزایش فروش و نرخ تعامل بیشتری با کاربران را تجربه کنند. برای آشنایی بیشتر با فعالیت‌های بلوباکس می‌توانید به صفحه نمونه کارها و کاتالوگ آژانس تبلیغاتی بلوباکس سر بزنید.

تکنیک‌های ایده پردازی

بهترین ایده برای تولید محتوای ویدیویی

اگر محتواهای ویدئویی در هماهنگی کامل با صدای برند شما باشند، شانس خوبی برای جذب مخاطبان بیشتر فراهم خواهند کرد. بهترین ایده برای تولید محتوای ویدیویی ایده‌ای است که در راستای استراتژی‌های بازاریابی برند شما باشد؛ اما به طور کل می‌توانید چند موضوع را برای ایده پردازی در ساخت ویدیو در نظر بگیرید.

  1. آموزشی: تولید ویدیوهای آموزشی درباره موضوعات مختلف، می‌تواند خیلی مفید باشد. این ویدیوها می‌توانند به جامعه در آموزش مهارت‌ها و تکنیک‌های مختلف کمک می‌کنند. یکی از معروف‌ترین مثال‌های ویدیوهای آموزشی، Ted talks است که درباره موضوعات مختلفی از جمله تکنولوژی، علم، هنر و طراحی، سلامتی و غیره تولید می‌شود.
  2. تفریحی: تولید ویدیوهای تفریحی و جذاب، باعث می‌شود تا کاربران بیشتر به شما علاقه‌مند شوند. این ویدیوها می‌توانند شامل بازی‌های آنلاین، تست‌های شخصیتی، مسابقات و دیگر فعالیت‌های تفریحی باشند. برند Red bulls در تهیه ویدیوهای تفریحی درباره ورزش‌های اکستریم استاد است.
  3. تبلیغاتی: تولید ویدیوهای تبلیغاتی، برای تبلیغ محصولات و خدمات، می‌تواند بسیار موثر باشد. با تولید ویدیوهایی که شبکه‌های اجتماعی را به خود جلب کنند، می‌توانید بازاریابی خود را به بهترین شکل ممکن انجام دهید.
  4. سفر و گردشگری: تولید ویدیوهایی درباره سفر و گردشگری، باعث می‌شود کاربران بیشتر به سفر و گردشگری علاقه‌مند شده و با جاذبه‌های توریستی مختلف آشنا شوند. در میان ویدئوهای گردشگری می‌توان به ویدئوهای خبری و مستندهای national geographic اشاره کرد.

با توجه به نیاز و مخاطبان خود، می‌توانید از هر یک از این پیشنهادها برای ایده پردازی در تبلیغات ویدیویی استفاده کنید و با ارائه محتوای جذاب، بازدیدکنندگان بیشتری را به خود جلب کنید. برای ایده پردازی عجله نکنید و به اندازه کافی وقت بگذارید.

 

مقالات مرتبط
FOLLOW US

ایده پردازی در رشد و توسعه کسب‌وکارهای تازه و ثروت آفرین