بنر تبلیغاتی

بنر تبلیغاتی چه مزایا و خطراتی برای کسب و کارها دارد؟

SCROLL

آنچه در این مقاله می‌خوانید

بنر تبلیغاتی در جهان امروز نقش بسیار مهمی را در دیده‌شن کسب‌وکارهای نوپا ایفا می‌کند. زیرا که، استفاده از فضای مجازی و اینترنت در جهان  در عصر کنونی رو‌به افزایش بوده و اینترنتی‌شدن کسب‌وکارها امری بدیهی است. در عصر جدید، بازاریابی‌های سنتی جای خود را به انواع بازاریابی دیگر یعنی بازاریابی درونگرا داده‌اند. تبلیغات بنری یا تبلیغات نمایشی یکی از روش‌های پرطرفدار در بازاریابی دیجیتال است. این روش شامل طرح‌های گرافیکی در فرمت‌های مختلف متنی، تصویری و ویدئویی است. این طراحی‌های گرافیکی در بخش‌های مختلف سایت‌ها مانند سایدبار، لابلای متن و هدر به‌منظور تبلیغات کلیکی قرار داده می‌شود. پس از اینکه بیننده بر روی بنر کلیک کند، به سایت تبلیغ‌کننده هدایت خواهد شد.

بنر تبلیغاتی چیست؟

بنر تبلیغاتی یا تبلیغ نمایشی در واقع نوعی بیلبورد دیجیتال است. بنرهای تبلیغاتی به‌واسطه تصاویر و طراحی‌های جذاب، توجه بیننده را جلب می‌کنند و با تشویق او به کلیک روی بنر، باعث افزایش ترافیک وبسایت می‎‌شوند. این بنرها به طور معمول در مکان‌هایی با ترافیک و بازدید زیاد در صفحات وب قرار می‌گیرند. همین امر منجر به افزایش آگاهی از برند، نرخ کلیک، افزایش فروش و بالا رفتن تعداد مخاطبان راغب می‌شوند.

هدف از تبلیغات بنری انتقال پیام برند به بازدیدکنندگان وبسایت و افزایش ترافیک سایت است. بنابراین سفارش‌دهنده تبلیغ، به سراغ وبسایت‌هایی می‌رود که با پرسونای موردنظر او فصل مشترک داشته‌باشد. به بیان دیگر میان محتوای بنر و وبسایت باید شکلی از هماهنگی و تناسب وجود داشته باشد.

تبلیغات بنری ثابت گاهی ممکن است برای شما هزینه‌بردار باشد. چرا که برای نمایش تبلیغ بیاد هزینه بدهید. در چنین شرایطی می‌توانید از تبلیغات بنری کلیکی استفاده کنید. در این تبلیغات به ازای هر کلیک مخاطب مبلغی از حساب شما کسر می‌شود. این‌گونه می‌توانید با صرفه‌جویی در هزینه‌ها بودجه خود را برای تبلیغ در سایت‌های متعدد خرج کنید.

چرا باید تبلیغات بنری را ضمیمه کسب و کار خود نماییم؟

استفاده از بنر تبلیغاتی کسب و کار در عصری که فضای مجازی و اینترنت نقش مهمی در تعیین سلیقه مخاطبان دارد بسیار مهم است. اهمیت تبلیغات بنری به طور خلاصه به شرح زیرند:

 • عدم وجود محدودیت در طراحی: در طراحی بنرهای چاپی، به دلیل وجود محدودیت‌هایی مانند کیفیت چاپ، جلوه گرافیکی، رنگ و سایر موارد، معمولاً با محدودیت‌هایی مواجه خواهید شد. اما در طراحی بنرهای دیجیتالی، معمولاً محدودیتی وجود ندارد و شما می‌توانید بدون هیچگونه محدودیتی، طراحی خود را به بهترین شکل انجام دهید.
 • گسترش تعداد مخاطبان: استفاده از بنر سبب جذب مخاطب بیشتر خواهد شد. از آن جایی که بنرها به طور آنلاین نمایش داده‌می‌شوند، به مکان جغرافیایی خاصی محدود نمی‌شود و تعداد بازدیدکنندگان بیشتر خواهند بود.
 •  امکان تجزیه و تحلیلی راحت‌تر در مورد بازدیدکنندگان: در صورت استفاده از روش‌های فیزیکی برای معرفی برند، امکان دریافت آمار بازدیدکنندگان وجود ندارد. با این حال، با استفاده از تبلیغات دیجیتالی، شما می‌توانید به صورت دقیق و با جزئیات بیشتری اطلاعات بازدهی تبلیغات خود را دریافت کرده و آن‌ها را تحلیل کنید. این امکان به شما کمک می‌کند تا با بهره‌گیری از اطلاعات دقیق، بتوانید استراتژی تبلیغاتی خود را بهبود بخشید و به طور کامل بهینه سازی کنید

 • جذابیت بصری: محتوای گرافیکی که در این شیوه تبلیغات می‌توانید ارائه دهید، جذابیت بالایی داشته و با استفاده از آن قادر خواهید بود نظر جمع کثیری از مخاطبتان را به خود جلب کنید. علاوه‌براین، از آنجایی که ذهن انسان تصاویر را بهتر از متون ثبت می‌کند، تبلیغات با استفاده از بنرها می‌توانند بسیار کارآمد باشند.

بنر تبلیغاتی

اما و اگرهای استفاده از تبلیغات کلیکی با بنرها

بنر تبلیغاتی باید خلاقانه باشد و مطابق با اصول زیبایی شناسی و UI سایت نمایش‌دهندگان طراحی شود تا توجه خوانندگان را جلب کند. در نتیجه، مخاطبان به کسب اطلاعات بیشتر درباره موضوع تبلیغ بنر، ترغیب می‌شوند. بنرهای تبلیغاتی اغلب رنگ‌های جذاب دارد. در واقع، تا حد‌امکان در چنین بنرهایی از متون طولانی استفاده نمی‌شود، به‌عبارتی دیگر، تصاویر یا محتوای چندرسانه‌ای جای متن‌های خسته‌کننده را جهت انتقال پیام و اطلاعات می‌گیرد.

شکل کلی بنرها معمولا به صورت مستطیل است و هرچه بنر عریض‌تر باشد، تاثیرگذاری بیشتری نیز خواهد داشت. در نهایت اینکه بنر ثابت یا متحرک باشد به سلیقه و بودجه تبلیغ‌دهنده بستگی دارد. جالب است بدانید که با کمک سایت Canva می‌توانید بنری رایگان و حرفه‌ای ساخته و حتی با استفاده از آن طرح مدنظر خود را بهتر به شرکت تبلیغاتی انتقال دهید. شناخت دقیق تبلیغات بنری می‌تواند میان‌بر مناسبی برای افزایش بازدید از برند و نرخ تعامل با مشتریان باشد. پس در ادامه معایب و مزایای این ابزار تبلیغاتی را بررسی می‌کنیم.

مزایای بنر تبلیغاتی

استفاده از بنر تبلیغاتی می‌تواند برای فرایند بازاریابی و تبلیغات کسب‌وکار مزایای قابل توجهی به همراه داشته باشد. با استفاده از بنرهای تبلیغاتی، می‌توانید پیام تبلیغاتی خود را به صورت چشمگیری و جذاب به مخاطبانتان ارائه دهید و آن‌ها را به عملکرد و محصولات خود جذب کنید. علاوه بر این، بنرهای تبلیغاتی می‌توانند برای افزایش شناخت برند، جذب مشتریان جدید و افزایش فروش محصولات و خدمات شما نیز مؤثر باشند. در ادامه به برخی از مزایای تبلیغات بنری اشاره خواهیم کرد:

 • هزینه مناسب: تبلیغات آنلاین در مقایسه با دیگر روش‌های تبلیغ این امکان را به شما می‌دهند که برحسب میزان بودجه خود روشی برای تبلیغ ایجاد کنید.
 • افزایش آگاهی از برند: زمانی که بنر تبلیغاتی ترافیک ورودی وب‌سایت را افزایش می‌دهند می‌توانند روش مناسبی برای افزایش آگاهی از برند شما باشند چرا که توسط هزاران نفر دیده می‌شوند.
 • هدف‌گذاری مخاطبان: در تبلیغات بنری شما می‌توانید گروه‌های مختلف را بر اساس ویژگی‌هایی همچون سن، جنسیت، میزان درآمد، علاقه‌مندی و موقعیت جغرافیایی تقسیم‌بندی و هدف‌گذاری کنید.
 • ساده بودن فرایند ایجاد بنر تبلیغاتی: اگر طراحی بنرها با خلاقیت و ظرافت انجام گیرد، دیگر نیازی به گرافیست ندارید. ابزارهای رایگان و پولی بسیار زیادی برای ایجاد بنر های تبلیغاتی وجود دارد که جزو ابزارهای دیجیتال مارکتینگ نیز هستند. از جمله این ابزارها می‌توان به اسنپا، اسپارک و بنر اسنک اشاره کرد.

همان طور که تبلیغات آنلاین با روش بنرها در تبلیغات کلیکی مزایای زیادی دارد، معایب و خطراتی مانند ایجاد حس منفی در بیننده نسبت به برند، می‌تواند داشته باشد. در ادامه به تعدادی از این چالش‌ها اشاره خواهیم کرد.

بنر تبلیغاتی

معایب بنر تبلیغاتی

بنرهای تبلیغاتی نیز مانند تمام انواع تبلیغات علاوه بر مزایا، معایبی نیز دارند. معایب استفاده از بنر تبلیغاتی به اختصار به شرح زیر است:

 • ایجاد حس آزار و مزاحمت برای کاربر در صورت زیاد و جاگیر بودن
 • امکان استفاده کاربر از نرم‌افزارهای ضد تبلیغات
 • کاهش نرخ کلیک در صورت عدم رعایت اصول و استانداردها در تبلیغات بنری
 • کاهش نرخ تبدیل به دلیل نمایش در برابر چشم بازدیدکنندگانی که با جامعه مشتریان شما فصل مشترکی ندارند
 • بیزاری مخاطب از تبلیغات مزاحم و پرتکرار و نابجا

بنابراین با رعایت استراتژی منطقی و اصولی، می‌توان این معایب که می‌تواند به چهره برند آسیب بزند را از بین برد. با ظهور مدل‌های تبلغاتی مدرن و خلاقانه مانند وید‌ئو مارکتینگ، کاربران تمایل بیشتری به دریافت توضیحات کامل در مورد برندها و محصولات پیدا کردند. با این اوصاف صرف معرفی نام کسب و کار برای متقاعد کردن کاربر برای خرید کافی نیست و لازم است روش‌های جدید و خلاقانه‌ای برای جذب مخاطب ایجاد شود.

در طراحی بنر تبلیغاتی چه نکاتی حائز اهمیت هستند؟

هنگام استفاده از تبلیغات بنری لازم است که برخی نکات را رعایت کنید تا به بهبود کسب‌وکارتان کمک کند. در غیر این‌صورت ممکن است تبلیغ شما تبدیل به عنصری آزاردهنده در فرایند وب‌گردی مخاطبان گردد. برخی از این نکات عبارتنداز:

 • فراخوانی به اقدام CTA: استفاده از کلماتی مانند «برای کسب اطلاعات بیش‌تر…»، «خواندن ادامه مطلب…»، «دانلود»
 • اشاره به برند: استفاده از لوگوی برند در تبلیغات بنری به شکلی که مخاطب بداند با چه گروهی سروکار دارد.
 • استفاده از کلمات کلیدی: از کلمات کلیدی برای بهینه‌سازی موتورهای جستجو استفاده کنید.
 • استفاده از تصاویر با کیفیت در بنر تبلیغاتی: تصویر با کیفیت و خلاقانه و با ترکیب رنگ چشم‌نواز از اصول اولیه استفاده از روان‌شناسی رنگ در تبلیغات است.

سخن آخر این‌که رعایت تکنیک‌ها و اصول تبلیغات و هدف‌گذاری مخاطبان می‌تواند به بهینه‌سازی کمپین‌های تبلیغات بنری شما یاری برساند. اگر کمپین تبلیغات بنری توسط فردی حرفه‌ای در زمینه بازاریابی دیجیتال مدیریت شود، می‌تواند نتیجه مطلوب‌تری را به برای کسب‌وکار به‌ارمغان بیاورد و نرخ بازگشت سرمایه نیز افزایش یابد. بلوباکس با داشتن دانش تخصصی در زمینه دیجیتال مارکتینگ می‌تواند به شما در بهبود کسب‌وکارتان از طریق توسعه قدرت بازاریابی دیجیتال یاری برساند و درخصوص طراحی بنر تبلیغاتی و تبلیغات کلیکی مشاوره تخصصی بدهد.

چقدر استفاده از تبلیغات بنری را توصیه می‌کنید؟ آیا تابه‌حال از این نوع تبلیغات ضربه خورده‌اید و به چهره برند شما آسیبی وارد شده‌است؟

 

مقالات مرتبط
FOLLOW US

بنر تبلیغاتی چه مزایا و خطراتی برای کسب و کارها دارد؟