بازاریابی محتوا و اهمیت آن در دنیای دیجیتال مارکتینگ

SCROLL

آنچه در این مقاله می‌خوانید

بازاریابی محتوا چیست؟ این شکل از بازاریابی یکی از زیرشاخه‌های دیجیتال مارکتینگ است که در آن، صاحبین کسب‌وکارهای آنلاین، می‌کوشند تا با به اشتراک‌ گذاشتن محتوای آموزشی، جذاب و آگاهی بخش، توجه خوانندگان را به محتوای تولید شده جلب کنند. در بازاریابی محتوایی دیجیتال قرار نیست که افراد را به صورت مستقیم به خرید دعوت کنید، بلکه باید تلاش کنید با ارائه محتوای مفید در گرفتن بهترین تصمیم به آن‌ها کمک کنیم. هدف از این نوع بازاریابی، جذب و حفظ مشتریان به وسیله تولید محتوای ارزشمند است.

انواع بازاریابی محتوا معمولا از طریق بسترهایی مانند وبسایت‌ها، شبکه‌های اجتماعی و امثال آن، برای رساندن پیغام به مخاطب انجام می‌پذیرد. بازاریابی محتوا یکی از انواع بازاریابی است که هیچ گونه حس مزاحمت یا آزاری برای مخاطب به وجود نمی‌آورد. در صورتی که تبلیغات در بسیاری از روش‌های خود، ممکن است بر سر راه مخاطب برای گشت‌زنی در فضای آنلاین، اختلال ایجاد کند.

بازاریابی محتوا چیست – آشنایی با مفهوم کانتنت مارکتینگ

در بازاریابی محتوا، صاحب کسب‌‌وکار یا برند می‌کوشد با به‌ اشتراک گذاری مطالب آموزشی، سرگرم کننده یا آگاهی‌بخش، به خوانندگان کمک  کند تا راحت‌تر و با خیال جمع برای خرید اقدام کنند. در حقیقت در این نوع بازاریابی، مردم قرار نیست به خرید مجبور شوند، بلکه باید به آن‌ها کمک کنید تا بهترین تصمیم را بگیرند. در این میان ممکن است بهترین تصمیم آن‌ها خریداری از ما باشد.

اهمیت بازاریابی محتوا در دیجیتال مارکتینگ

بهترین استراتژی در بازاریابی محتوا

اگر بدانید هدف از بازاریابی محتوا یا کانتنت مارکتینگ چیست، می‌توانید در راهنمایی مخاطب برای انتخاب برند موفق عمل کنید. بدین‌ترتیب می‌توانید از این طریق برند خود را تبلیغ کنید و افرادی را به خود حذب کنید که دغدغه‌ای مشترک با بیزینس شما دارند. به بیانی دیگر، می‌توانید روابط دوطرفه بین برند و مشتری را بهبود بدهید. شما با انتشار محتوایی درخور توجه، مخاطب متناسب با پرسونا را پیدا می‌کنید و به ذهن او نفوذ می‌کنید. به این موضوع توجه داشته باشید زمانی بهتر است سراغ بازاریابی محتوا بروید که اهداف بلند مدت دارید و متناسب با اهداف بیزینس، استراتژی محتوایی را پیاده سازی می‌کنید.

تولید محتوا چیست؟

منظور از تولید محتوا چیست؟ تولید محتوا در واقع همان اطلاعاتی است که ما می‌خواهیم به خواننده منتقل کنیم. هر محتوا یا مطلبی در رسانه‌های اجتماعی، وبسایت‌ها و یا دیگر پلتفرم‌ها مانند درون یک اپلیکیشن منتشر می‌شود، نوعی محتوا استت. به بیان کلی‌تر، هر چیزی که برای انتقال پیام استفاده شود، محتوا محسوب می‌شود. محتوا برای مقاصد مختلفی استفاده می‌شود که مهمترین آنها عبارتند از : 

 • تولید محتوا و سئو کردن وب سایت
 • تولید محتوا به منظور تبلیغات، بازاریابی و فروش محصولات
 • تولید محتوا به منظور تبلیغات، بازاریابی و فروش خدمات
 • تولید محتوای آموزشی
 • تولید محتوا در شبکه‌های اجتماعی

تولید محتوا یکی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین  مسائل مربوط به هر کسب و کار اینترنتی است. محتوا یک واسطه ارتباطی محسوب می‌شود و در سال‌های گذشته بسیار پیشرفت کرده است. اگر می‌خواهید بدانید محتوا چیست کافی است به یک تصویر، یک مقاله، یک ویدئو و حتی یک پیام صوتی رجوع کنید، همگی این رسانه‌ها می‌توانند محتوا باشند.

تولید محتوا در دیجیتال مارکتینگ

بازاریابی محتوا چه تفاوتی با تبلیغات دارد؟

تبلیغات تفاوت بسیار زیادی با بازاریابی دارد. تبلیغات فقط بخش کوچکی از شبکه بازاریابی را تشکیل می‌دهد. وقتی صحبت از بازاریابی می‌شود، ذهن باید به سمت یک برنامهٔ جامع و همه‌جانبه برود که مطابق با یک استراتژی محتوایی نوشته شده است و اجرا می‌شود. درحالی که ممکن است تبلیغات ناگهان در جلوی شما سبز شوند و مستقیما پیشنهاد خرید از محصولی مشخص را می‌دهند، در بازاریابی محتوا هدف همراهی با مخاطبان است. برخی از تفاوت‌های بازاریابی محتوا و تبلیغات به‌طور خلاصه از این قرارند:

 • تکنیک‌هایی که در مارکتینگ و تبلیغ استفاده می‌شود با یکدیگر متفاوت‌اند.
 • ابزارهای سنجش میزان موفق بودن تبلیغات با بازاریابی فرق می‌کند.
 • نوع تعامل با مخاطب متفاوت است.
 • هزینه بازاریابی محتوا بسیار کمتر از تبلیغات سنتی است.

شما در بازاریابی محتوایی تلاشی ندارید تا فرد را تشویق به خرید کنید. بلکه در این نوع بازاریابی تلاش می‌کنید با افزایش دانسته‌های مخاطب، در او احساس نیاز به استفاده از محصولی معین ایجاد کنید.

 

انواع تبلیغات از لحاظ محتوا

برای دانستن این‌که انواع محتوا چیست باید به چند نوع از تولید محتوا اشاره کنیم که شامل محتوای متنی، تصویری، ویدئویی و صوتی است. برای تولید هر کدام از این محتواها به حضور افراد متخصص و اتخاذ یک استراتژی محتوایی نیاز است. در ادامه به انواع تبلیغات از لحاظ محتوا اشاره خواهیم کرد:

 • شبکه‌های اجتماعی. انواع پلتفرم‌های اجتماعی شرایطی را فراهم می‌کنند تا بتوانید محتوای متنی، تصویری و ویدیویی منتشر کنید و با مخاطبانتان به اشتراک بگذارید. بازاریابی محتوا در اینستاگرام از نمونه‌های این تبلیغات است.
 • اینفوگرافیک : با این روش تولید محتوا می‌توانید  کسانی را که به دنبال اطلاعات خاص هستند به خود جذب کنید.
 • بلاگ: قسمت بلاگ‌ هر وب‌سایتی اطلاعاتی مهم را در اختیار مخاطب قرار می‌دهد. به‌طورکلی در بازاریابی محتوا، اتخاذ یک استراتژی تولید کانتنت مناسب و خلاقانه باعث می‌شود محتوای بلاگ باعث ایجاد حس اعتماد در مخاطب شود.
 • پادکست : بسیاری از کسب‌وکارها پادکست را یکی از کانال‌های بازاریابی محتوایی خود انتخاب کرده‌اند. مخاطبان می‌توانند در زمانی که امکان استفاده از گوشی را ندارند (مثلا در هنگام رانندگی یا انجام کار خانگی) به محتوای تولید شده گوش بسپارند.
 • ویدیو: با توجه به جذابیت‌هایی که در ویدیوها می‌توان دید، مخاطب نسبت به متن یا عکس بیشتر تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

اگر صاحب کسب‌وکاری هستید که برای آن نیاز به بازاریابی دیجیتال حس می‌کنید، باید بیاموزید که کانتنت چیست و اصول بازاریابی محتوایی از چه قرار است.

 

تولید محتوای دیجیتال

مزایای بازاریابی محتوا و استراتژی کانتنت مارکتینگ در بهبود کسب‌وکار چیست؟

به طور کلی استراتژی تولید محتوا به شما کمک می‌کند که نتیجه‌ بهتری از بازاریابی محتوا بگیرید. این مزیت‌ها را می‌توانیم به زبان ساده به این شکل فهرست کنیم:

 • کاهش زمان صرف شده برای تولید محتوا
 • تولید محتوای هدفمند برای دستیابی به اهداف بیزینس
 • افزایش احتمال موفقیت
 • برتری و جایگاه‌یابی نسبت به رقبا در بازار
 • کاهش هزینه و زمان آموزش کارکنان
 • بهبود سئوی وبسایت
 • یکپارچگی محتوا

یکی از دلایلی که شرکت‌ها برای سرمایه‌گذاری در زمینه بازاریابی محتوا مردد هستند، این است که مزایای بازاریابی محتوا به خوبی درک نشده‌است و تاثیر آن در بلندمدت برای آنها مشخص نشده است. شناخت خوب از کسب و کار  بدون داشتن استراتژی تولید محتوا ناممکن است. این استراتژی‌هاست که به شما می‌آموزد به‌جای فرستادن ایمیل اسپم، با مشتریان ارتباط یک‌به‌یک و مستقیم بگیرید. به‌عبارت‌دیگر تلاش کنید که در مسیر ارتباط با مشتریان از پیام‌های ربات‌گونه و خشک بپرهیزید تا مخاطب احساس کند با فردی مانند خودش روبروست.

 

چهارچوب بازاریابی محتوا را می‌دانید؟

محتوای جذاب یکی از سه دلیلی است که مخاطبان، برندها را در شبکه‌های اجتماعی دنبال می‌کنند. به همین دلیل هیچ‌گاه نباید اهمیت و ضرورت تولید محتوای خوب و باکیفیت را نادیده گرفت. برای تولید محتوا یا content باکیفیت باید به اصول بازاریابی توجه داشت. به عنوان مثال:

 • محتوایی با ارزش تولید کنید: بازاریابی محتوا باید شامل اطلاعات مفید، مطالب آموزشیِ کاربردی یا حتی سرگرمی باشد. محتوا باید حاوی نکاتی باشد که توجه خواننده را به برند شما جلب کند.
 • سرعت عمل داشته باشید: در بازاریابی محتوا سرعت از آن‌رو مهم است که مردم را به اقدام و کنش می‌کشاند. می‌کند. شما باید با محتوا و اطلاعت مناسب با موقعیت‌های مختلف، حس واکنش سریع را در افراد ایجاد کنید.
 • برای محتوای خود منبع ذکر کنید:‌ مردم شیفته حقایق هستند. همیشه تلاش کنید برای گفته‌های خود منبع ذکر کنید تا افرادی که مایل به گسترش دانش خود هستند بتوانند به منابع ذکر شده رجوع کنند.
 • احساسات را برانگیزید: هنگامی که سخن از فرایند خرید به میان می‌آید، برانگیختن احساس مخاطب اهمیت می‌یابد. با این حال، مهم است که احساسات مردم تا حدی برانگیخته شود که مردم حس نکنند از عواطف آن‌ها سوءاستفاده شده است.

برای آنکه بدانید استراتژی محتوایی چیست و چگونه می‌توان تولید محتوا را پیش برد. با سر زدن به صفحه بلوباکس می‌توانید نمونه محتوای تبلیغاتی خلاقانه را ببینید. بلوباکس مجموعه‌ای است که از پس سال‌ها تلاش و فعالیت در زمینه دیجیتال مارکتینگ می‌تواند مشاور شما در زمینه بازاریابی محتوا باشد. شما نیز اگر در این زمینه تجربیاتی دارید آن را در بخش کامنت‌ها با ما در میان بگذارید.

 

مقالات مرتبط
FOLLOW US

بازاریابی محتوا و اهمیت آن در دنیای دیجیتال مارکتینگ