تبلیغات فضای مجازی

تبلیغات فضای مجازی و نقش آن در فروش و موفقیت کسب‌و‌کار

SCROLL

آنچه در این مقاله می‌خوانید

تبلیغات فضای مجازی یا همان سوشال مدیا مارکتینگ راهی برای پیشرفت شما و فروش بیشتر محصولاتتان، به هر کسب‌وکاری که مشغولید، است. برای این‌که بتوانید محصول یا خدمات خودتان در فضای مجازی را به‌شکلی ارائه دهید که مورد علاقه مخاطبانتان قرار گیرد، می‌توانید از یک متخصص سوشال مدیا مارکتینگ کمک بگیرید یا اصول آن را بیاموزید. در این شکل از تبلیغات شما محتوایی جذاب و خلاقانه تولید می‌کنید و آن را در صفحات مجازی پربازدید قرار می‌دهید. این تبلیغات معمولا شامل محتوای صوتی و تصویری است که بتواند در کم‌ترین زمان ممکن مفیدترین و جامع‌ترین اطلاعات لازم درباره برندتان را به مشتریان معرفی کند.

از قدیم گفته‌اند که کار را باید به کاردان سپرد! متخصص سوشال مدیا مارکتینگ نه تنها تبلیغات برند شما را به بهترین نحو ممکن پیش می‌برد، بلکه استراتژی‌هایی مناسب را برای بهبود فروش در فضای مجازی در اختیارتان قرار می‌دهد. پس اگر به سوشال مدیا مارکتینگ برای برندتان فکر می‌کنید، استفاده از پلتفرم‌ها را از یاد نبرید. در این مقاله بنا داریم برایتان از فضای مجازی و روش‌های تبلیغات آن بگوییم.

تبلیغات فضای مجازی چیست؟

به ساده‌ترین بیان ممکن سوشال مدیا مارکتینگ به بازاریابی از طریق پلتفرم‌های آنلاین، وب‌سایت‌ها و پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی می‌گویند. حالا که بسیاری از ما بخش زیادی از زمان روزانه را به چرخ زدن، معاشرت و خرید در فضای مجازی می‌گذرانیم، به عنوان صاحبان کسب‌وکار بد نیست که این دسته از تبلیغات را بشناسیم و تلاش کنیم برای پیشرفت در کار و فروش محصول از آن استفاده‌ای بهینه کنیم. سوشال مدیا مارکتینگ فرمت‌های رسانه‌ای از جمله متن، تصویر، صدا و ویدئو را دربرمی‌گیرد.

این تبلیغات برخلاف روش‌های سنتی مثل تبلیغات در مجلات و بیلبوردها که پرهزینه و کم‌مخاطب هستند، به شما امکان می‌دهد در مدت زمانی کوتاه با همکاری یک شرکت سوشال مدیا مارکتینگ محتوایی متناسب با برندتان تولید کنند. تبلیغ در فیسبوک، تلگرام، اینستاگرام، یوتیوب و باقی پلتفرم‌های محبوب فرصتی برای شناسایی سریع‌تر برندتان فراهم می‌کند. محتوای کوتاه در فضای مجازی با این‌که مخاطبان بیش‌تری دارد، اما امکان کنترل بودجه تبلیغات در در اختیارتان قرار می‌دهد.

سوشال مدیا مارکتینگ

دلایل اهمیت تبلیغات در فضای مجازی

دلایل زیادی وجود دارد که چرا سوشال مدیا مارکتینگ از مهم‌ترین اصول کسب‌وکار در دنیال مدرن است. در ادامه به‌طور مختصر به چند مورد از این دلایل اشاره می‌کنیم:

 • با بازاریابی آنلاین می توانید به مخاطبان جهانی دست پیدا کنید.
 • می‌توانید با بودجه‌ای کمتر از تبلیغات سنتی کارهای بیشتری انجام دهید.
 • از طریق سوشال مدیا مارکتینگ نام تجاری شما می‌تواند در رسانه‌های اجتماعی بیش‌تری بیشتر دیده شود.
 • امکان استفاده از نرم‌افزارها و ابزارها انتخاب‌های متعددی برای انتخاب استراتژی بازاریابی پیش روی شما قرار می‌دهد.
 • می توانید سریع‌تر و در تعداد دفعات بیش‌تر با مشتریان ارتباط برقرار کنید.

با توجه به نکات بالا می‌توان به اهمیت سوشال مدیا مارکتینگ پی برد. دانستن اهمیت تبلیغات در فضای مجازی به شما کمک می‌کند که برای فروش بیش‌تر و بهره‌وری کاری بالاتر استراتژی داشته باشید و بسته به موقعیت کاری‌تان راه‌های تبلیغات در فضای مجازی را نیز بشناسید.

تبلیغات حرفه‌ای در فضای مجازی چگونه انجام می‌شود؟

برای آن‌که بتوانید تبلیغات حرفه ‌ای در فضای مجازی انجام دهید، باید علاوه بر شناخت نحوه تبلیغات در فضای مجازی با تکنیک‌ها، روش‌ها و شرکت‌های حرفه‌ای در این حوزه، همچون بلوباکس آشنا باشید. حرفه‌ای‌ها به شما می‌آموزند که:

 • در رسانه‌های اجتماعی فعال باشید: حضور فعال شما در رسانه‌های اجتماعی باعث می‌شود که حضوری بیش‌تر از تبلیغات صرف داشته باشید و افراد با برند و خدمات شما آشنایی پیدا کنند.
 • مشتری خود را بشناسید: درک مخاطبان هدف شما یک گام اساسی در موثر بودن تبلیغات فضای مجازی است. برای این‌ تاثیر باید پیش از طراحی تبلیغ مناسب بتوانید به این سوال‌ها پاسخ دهید؛ آنها چه کسانی هستند؟ علایق، نیازها و خواسته های آنها چیست؟ وقت خود را کجا می گذرانند؟
 • محتوای جذاب ایجاد کنید: یکی از مهمترین جنبه های دیجیتال مارکتینگ و تبلیغ در فضای مجازی، ایجاد محتوای جذاب و مرتبط است که افراد را به بازدید از وب سایت یا صفحات فضای مجازی شما شما می کشاند.

امروزه که مردم زمان زیادی در فضای مجازی می‌گذرانند، شناخت نحوه تبلیغات در فضای مجازی می‌توانند شما را به فردی خلاق و صاحب‌نام در حوزه تخصصی کسب‌وکارتان تبدیل کند.

انواع روش‌های تبلیغات فضای مجازی

انواع روش‌های تبلیغات فضای مجازی

انواع روش‌های تبلیغات در فضای مجازی می‌توانند در بازاریابی به کمک شما بیایند و شما بسته به استراتژی بازاریابی، گروه هدف مشتریان، بودجه و محتوایی که برای مخاطبان تولید می‌کنید، می‌توانید یک یا چند عدد از روش‌های سوشال مدیا مارکتینگ را انتخاب کنید. این روش‌ها عبارتند از:

 • بازاریابی محتوا
 • بهینه سازی موتور جستجو
 • بازاریابی موتورهای جستجوپر و پرداخت به ازای کلیک
 • بازاریابی از طریق رسانه های اجتماعی
 • بازاریابی وابسته و همکاری با اینفلوئنسرها
 • بازاریابی ایمیلی
 • بازاریابی موبایلی

هرکدام از این روش‌ها امکانات به‌خصوصی در اختیارتان قرار می‌دهند. در برخی موارد شما بسته به سلیقه مخاطب یا قشر اجتماعی او پلتفرمی برای ارائه محصولتان انتخاب می‌کنید. در نهایت استفاده به‌جا از هر کدام از این روش‌ها می‌تواند ارزشمند و پربازدید باشد. با استفاده از تبلیغات حرفه‌ای در فضای مجازی می‌توانید به نتیجه دلخواه، فروش بیش‌تر و ارتباط مفیدتر و طولانی‌تری با مشتریانتان دست پیدا کنید.

تبلیغات فضای مجازی در کدام پلتفرم‌ها تاثیرگذارتر است؟

سوشال مدیا مارکتینگ می‌توانند در پلتفرم‌های متعددی منتشر شوند. نحوه تبلیغات در فضای مجازی بسته به محتوای تولید شده و گروه هدف متفاوت است. از آنجا که مردم در تمام ساعات روز به خرید محصولات مورد نیازشان فکر می‌کنند، انتخاب پلتفرم‌های مناسب برای هر گروه از مشتریان امری ضروری است.

 • گوگل
 • فیسبوک
 • اینستاگرام
 • تیک تاک
 • یکتانت
 • زومیت
 • ورزش سه
 • خبرگزاری ایرنا
 • اقتصاد نیوز

همه این‌ها اگر به روش درست و با کمک حرفه‌ای انجام شوند، می توانند به شرکت ها کمک کنند تا برندی شناخته‌شده و محصول درخور توجه را به مشتریان ارائه دهند. از یاد نبرید که هرکدام از پلتفرم‌های یاد شده ممکن است برای گروه هدف خاص یا محصول مشخصی مفید باشند. سوشال مدیا مارکتینگ نیز بسته به هر پلتفرم می‌تواند محتوایی متفاوت ایجاد کند. برای مثال شاید گاهی لازم باشد تبلیغ برندی مربوط به محصولات الکترونیک در ورزش سه محتوایی متفاوت با تبلیغ در اینستاگرام یا تیک‌تاک داشته باشد.

بهترین نوع تبلیغات فضای مجازی

اصول تولید محتوا در فضای مجازی چیست؟

زمانی که قصد دارید در عرصه سوشال مدیا مارکتینگ موفق باشید لازم است بدانید که چگونه محتوایی مناسب تولید کنید که مخاطبان را جذب برند یا خدمات شما کند. در همین راستا چند نکته درباره اصول تولید محتوا در فضای مجازی را به‌خاطر بسپارید:

 • محتوای مناسب برای کاربران موبایل ایجاد کنید، چراکه مردم اغلب زمان زیادی از روز را در فضای مجازی می‌گذرانند.
 • مطالب خود را کوتاه و ساده نگه دارید. زیاده‌گویی و پرحرفی ممکن است حوصله مخاطب را سر ببرد و نیازی به دنبال کردن شما نبیند.
 • از محتوای ویدیویی استفاده کنید. تصویر تاثیر بیش‌تری بر حافظه دارد و اگر خلاقانه و جذاب باشد مخاطب را به‌سرعت جذب خود می‌کند.
 • محتوای مناسب با گروه هدف تولید کنید. انواع محتوا در فضای مجازی مخاطبان مخصوص به خود را دارند.

اگر صاحب کسب‌وکاری هستید و از تبلیغات در فضای مجازی استفاده کرده‌اید، تجربه خود را در بخش دیدگاه‌ها با دیگران به اشتراک بگذارید.

بهترین نوع تبلیغات فضای مجازی از نظر بلوباکس

زمانی که قصد دارید از سوشال مدیا مارکتینگ برای معرفی برندتان استفاده کنید مهم است که برخی از نمونه‌های موفق و خلاق در این حوزه را ببینید. در زیر به سه نمونه از این تبلیغات اشاره می‌کنیم:

 • سادگی را دست‌کم نگرید: همکاری دیجی‌کالا و بلوباکس یکی از نمونه‌های چنین تبلیغی است. با نگاهی به تبلیغات آژانس تبلیغاتی بلوباکس در این زمینه می‌توانید ببینید که گزیده‌گویی، عناصر مینیمالیستی در موشن و به‌کار بردن خط داستانی سرراست از ویژگی تبلیغات بلوباکس برای دیجی‌کالا بوده است.
 • ایجاد جذابیت: برخی محصولات پتانسیل دارند که تبلیغات جذابی برای آنان تولید شود. اما وقتی پای خدمات بانکی به میان می‌آید همه‌چیز سخت‌تر می‌شود. تبلیغات کران کارت بلوباکس یکی از نمونه‌های تبلیغات جذاب در فضای مجازی است که با استفاده از بازیگران و سناریوی کمدی مخاطب را پای تبلیغ نگه می‌دارد.
 • بازی با عناصر فرهنگی: محصولات غذایی یا پوشاک معمولا امکان‌های مناسبی برای تبلیغ در فضای مجازی ایجاد می‌کنند. با این‌حال مهم است که تبلیغ شما برای مخاطب تکراری نباشد. تبلیغات بلوباکس برای فامیلا یکی از نمونه‌های استفاده از شعر و ضرب‌المثل فارسی برای تولید محتوایی کمدی و جذاب است.

هرکدام از این موارد به‌علاوه نکات دیگری که بالاتر به آن اشاره کردیم برای ارائه تبلیغات موفق اهمیت دارد. از آن‌جا که فضای مجازی به ما امکان می‌دهد که هرروز در معرض استراتژی‌های متعددی در حوزه تبلیغات قرار بگیریم، حفظ خلاقیت بسیار اهمیت دارد.

به‌نظر شما جذاب‌ترین نمونه‌های تبلیغات در فضای مجازی چه هستند؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

 

مقالات مرتبط
FOLLOW US

تبلیغات فضای مجازی و نقش آن در فروش و موفقیت کسب‌و‌کار