تبلیغات محیطی

تبلیغات محیطی چیست و چه مزایایی دارد؟

SCROLL

آنچه در این مقاله می‌خوانید

وقتی در خیابان سرگردانید، کافی است به یک طرف نگاه بیناندازید تا چشمتان به تبلیغات محیطی بخورد. نام دیگر تبلیغات محیطی، تبلیغات خارج از خانه است که به‌اختصار OOH (Out Of Home) خوانده می‌شود و به هر رسانه تبلیغاتی بصری گفته می‌شود که در خارج از خانه یافت می‌شود. این دسته از تبلیغات می‌توانند شامل بیلبوردها، تابلوها، تبلیغات در خیابان، فرودگاه، فروشگاه‌ها و همچنین تصاویر تبلیغاتی بر روی اتوبوس‌ها باشند.

به‌جز این موارد حتما این دسته از تبلیغات را همچنین بر روی پرده سینما و پیش از پخش فیلم دیده‌اید. امروزه که بسیاری از ما در فضای مجازی تحت انواع تبلیغات هستیم، گاه ممکن است در انتخاب محصول موردنظر گیج شویم. در برخی موارد ممکن است از خرید اینترنتی تجربه‌ی ناخوشایندی داشته باشیم و ترجیح بدهیم به تبلیغاتی که در فضاهای شهری وجود دارد توجه کنیم.

درهرصورت ازآنجاکه این تبلیغات همواره در معرض دید مردم است تأثیرگذاری بسیار بالایی دارند. در این مقاله قصد داریم به این پرسش که تبلیغات محیطی چیست و چگونه باید انجام شود، به‌طور مفصل پاسخ بدهیم.

تعریف تبلیغات محیطی

تعریف تبلیغات محیطی

تبلیغات محیطی یا تبلیغات در فضای باز به تبلیغاتی گفته می‌شود که مخاطب در خارج از خانه خود یا به‌صورت فیزیکی در معرض آن قرار می‌گیرد. از ویژگی‌های این دسته از تبلیغات این است که مخاطب در بسیاری از مواقع امکان رد کردن تبلیغ یا نادیده گرفتن آن را ندارد. اگر در سینما و منتظر پخش فیلم یا در خیابان در حال پیاده‌روی هستید چگونه می‌توانید جلوی خود را برای نادیده گرفتن این دسته از تبلیغات بگیرید؟

این ویژگی تبلیغات شهری یا محیطی دقیقا در مقابل تبلیغات آنلاین قرار می‌گیرد که افراد به‌راحتی دیدن یا ندیدن یک تبلیغ را کنترل می‌کنند. شاید تصور کنید که این تبلیغات هزینه سرسام‌آوری دارند، اما برخلاف گذشته که تبلیغات فضای باز مختص شرکت‌های بزرگ بود، امروزه این روش تبلیغات می‌تواند گزینه‌ای نسبتا ارزان برای تبلیغات باشد که کسب‌وکارهای کوچک نیز از آن بهره ­می­‌برند.

ازآنجاکه تبلیغات محیطی پرزرق‌وبرق و جذاب هستند، نادیده گرفتن آن‌ها کار آسانی نیست. جالب است بدانید که این تبلیغات بر روی ناخودآگاه افراد تاثیرات به‌سزایی گذاشته و فکر آن‌ها را به‌خود مشغول می سازد. شما می‌توانید با تماس با یک شرکت تبلیغات مانند بلوباکس به‌راحتی از این نوع تبلیغ برای انواع بازاریابی مشورت بگیرید.

تبلیغات محیطی چه اهدافی را تعقیب می‌کند؟

تبلیغات محیطی تنها به بیلبوردهای خیابانی محدود نیست. هر فضایی در شهر که مکان تردد یا توقف مردم است، می‌تواند فرصتی برای تبلیغ محصول صاحبان کسب‌وکار باشد. ازآنجاکه بسیاری از ما در طول روز ساعات بسیاری را در خارج از خانه به سر می‌بریم، خواه‌ناخواه با تبلیغات شهری روبرو می‌شویم. برخی از اهداف این تبلیغات ازاین‌قرارند:

 • افزایش آگاهی عمومی درباره برند
 • افزایش ارتباط با مشتری
 • هدف قرار دادن یک منطقه یا محله خاص
 • اطلاع‌رسانی در مورد محصولات و خدمات جدید
 • افزایش اعتبار برند

تبلیغات محیطی از طریق تحت تأثیر قرار دادن دو حس بینایی و شنوایی افراد می‌توانند بر سلیقه خرید آنان تأثیر بگذارند. همچنین می‌توانند تعداد بسیار زیادی از مردم یک منطقه را با یک برند خاص آشنا کنند. بسیاری از این تبلیغات اگر در محیط‌های پررفت‌وآمد قرار بگیرند روزانه بر سلیقه و انتخاب خرید رهگذران تأثیر خواهند گذاشت.

تعریف تبلیغات محیطی

تبلیغات محیطی خلاقانه چه ویژگی‌هایی دارد؟

می‌توان به جرات گفت که خلاقیت مهم‌ترین اصل در موفقیت هر تبلیغی است. تبلیغات شهری خلاقانه و جذاب تبلیغاتی هستند که مخاطب از دیدن آن‌ها بخندد، سر ذوق بیاید، کنجکاو شود و یا به هر طریقی دستخوش احساسات خوشایند شود. در غیر این صورت با صرف هزینه زیاد برای یک تبلیغ تنها ضرر کرده‌اید. برای خلاقانه‌ کردن تبلیغات محیطی چند نکته را از یاد نبرید:

 • طرح یک معما، طرح سؤال، شوخی‌هایی محترمانه و جذاب با زبان، عادات و رسوم و لهجه محلی و استفاده از عناصر بومی و محیطی از نکاتی‌اند که این تبلیغات را برای مخاطبان جذاب و به‌یادماندنی می‌کنند.
 • محتوا را به‌سرعت تغییر دهید تا تکراری نشوند. بسیاری از مردم ممکن است به‌کرات در معرض برخی تبلیغات خارج از خانه قرار بگیرند و تکراری بودن یک تبلیغ آن را به عنصر مزاحم در فضای شهری تبدیل خواهد کرد.
 • طنز را فراموش نکنید. قدرت طنز همیشه می‌تواند مخاطبان زیادی را جلب کند تا یک تبلیغ خشک‌وخالی.
 • شعار یا اسلوگانی که استفاده می‌کنید بهتر است روان، ساده و جذاب باشد.

تبلیغات محیطی نیز مانند سایر تبلیغات سنتی یا دیجیتال پیش از هر چیز به دنبال جذب مخاطب‌اند. برای جذب مخاطب پیش از هر چیز باید آن‌ها را شناخت تا بتوان محتوایی درخور سلیقه آنان تولید کرد.

تعریف تبلیغات محیطی

انواع تبلیغات محیطی

تبلیغات محیطی به چند دسته تقسیم می‌شوند که هرکدام بسته به نیاز صاحبان کسب‌وکار می‌تواند مورداستفاده قرار بگیرد. رایج‌ترین روش‌های تبلیغات محیطی عبارت‌اند از:

 • بیلبورد  (Billboard)
 • استرابورد (Straboard)
 • لمپوست بنر (Lamppost Banner)
 • لایت باکس تبلیغاتی (Light Boxes advertising)
 • بروشور (Brochure) 
 • تبلیغات هوایی(Aerial advertising)
 • بیلبورد دوچرخه (Billboard bicycle)
 • بیلبورد اتوبوس (Bus advertising)
 • نمایشگرهای ایستگاه‌های قطار و فرودگاه (Commuter rail display)
 • تلویزیون‌های شهری (Advertising TV screens)
 •  مبلمان شهری (Urban furniture advertising)
 • بیلبورد عرشه پل  (Bridge advertising)
 • بیلبوردهای بادی (Inflatable billboard)
 • دیوارنگاری (Wallscape advertising)
 • استند تبلیغاتی (Advertising Stand)
 • تابلوی تبلیغاتی فروشگاهی (Store board)
 • اسپیس بنر (Espace banner)

تمام روش‌های تبلیغاتی بسته به محتوایی که انتخاب می‌کنید یا منطقه جغرافیایی که تبلیغ محیطی در آن به نمایش درمی‌آید می‌تواند مزایا و معایبی داشته باشد. نکته مهم در استفاده از این نوع تبلیغ محتوای خلاقانه و جذاب است که رهگذران و مخاطبان را خسته و دلزده نکند. بنابراین همیشه تلاش کنید بهترین روش‌های تبلیغات محیطی را بسته به برندتان پیدا کنید.

مزایای استفاده از تبلیغات محیطی

مزایای استفاده از تبلیغات محیطی یا OOH چه هستند؟

این تبلیغ همچون سایر تبلیغات تصویری گذرا در گوشی تلفن یا تلویزیون نیست. اگر از تبلیغات شهری به‌درستی و خلاقانه استفاده شود می‌تواند بخشی از یک چشم‌انداز شهری و به عبارت دیگر تبدیل به بخشی از شهر شود؛ بنابراین مهم است که محتوایی که برای این نوع تبلیغات ایجاد می‌شود آن را تبدیل به عامل مزاحمت در فضای شهری نکند. برای مثال در شهر پرترافیک و شلوغی مانند تهران وجود تبلیغات دست و پاگیر می‌تواند آن را تبدیل به مخل آسایش عمومی کند و شهروندان را منزجر سازد.

از همین روست که بازاریابان تلاش می‌کنند تبلیغات در شهر تهران را سازگار با روحیه شهروندان و طراحی شهری، تولید کنند. هرچند که ممکن است همیشه در این امر موفق نباشند. در مقابل اگر به تبلیغات کنار جاده‌های شمال کشور نگاه کنید متوجه می‌شوید که وعده یک مسافرت دل‌نشین را به کمک برندهای مختلف، به مسافران می‌دهند. تبلیغات محیطی در چنین مواقعی بیش‌ترین تاثیر را دارند.

با شناخت شیوه‌های نوین تبلیغات محیطی و همکاری با یک مجری تبلیغات شهری حرفه‌ای همیشه می‌توانید جای مناسبی برای تبلیغات خود انتخاب کنید تا بیش‌ترین بهره‌وری را با کم‌ترین هزینه ممکن داشته باشید. نظر و شما درباره این نوع از تبلیغات چیست؟به نظر شما آیا تبلیغات محیطی با توجه به هزینه‌های آن لازم است؟

 

مقالات مرتبط
FOLLOW US

تبلیغات محیطی چیست و چه مزایایی دارد؟