انیفلوئنسر مارکتینگ

اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟ بررسی مزایا و کاربرد آن در دیجیتال مارکتینگ

SCROLL

آنچه در این مقاله می‌خوانید

اینفلوئنسر مارکتینگ در ایران طی ۴-۵ سال اخیر رشد فزاینده‌ای داشته و یکی از روش‌های برتر سوشال مدیا مارکتینگ مجسوب می‌شود. فرقی نمی‌کند کسب‌وکارتان چقدر کوچک است، شما درهرصورت اینفلوئنسری که بتوانند با بودجه موردنظرتان محصول شمارا تبلیغ کند پیدا خواهید کرد. اگر صاحب یک برند هستید، خدمات خاصی را ارائه می‌دهید یا به‌دنبال جذب مشتری هستید، ترجیح‌ می‌دهید که خودتان تبلیغات را انجام دهید یا آن را به فردی محبوب بسپارید؟ احتمالا همه می‌دانند که اینفلوئنسرها افرادی‌اند که مهارت‌های خاصی در جذب مخاطب و مشتری دارند.

همین مساله است که اینفلوئنسر مارکتینگ یا تبلیغات اینفلوئنسری را مهم می‌کند. همکاری با اینفلوئنسری که حوزه کاری‌اش متناسب با محتوای تبلیغاتی شما باشد بسیار مهم است و اگر این همکاری به شکل متناسبی انجام شود، تاثیر بسیاری بر فروش و همچنین دیده شدن کسب‌وکار شما دارد. در ادامه درباره این حوزه بازاریابی و اصول آن بیش‌تر خواهید خواند.

اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟

اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟

این روزها در میان اهالی دیجیتال مارکتینگ مرتباً اصطلاح اینفلوئنسر مارکتینگ به گوشمان می‌خورد، اما سوال اینجاست که چگونه می‌توان این روش بازاریابی را در کسب و کار خود پیاده بسازیم و یا برای تبلیغ برندمان به‌سراغ کدامیک از اینفلوئنسرها برویم؟ عده‌ای هنوز دقیقا نمی‌دانند که اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟ و چه گونه باید از آن برای تبلیغ محصولات خود استفاده کنند؟

در حال حاضر شکل اصلی بازاریابی آنلاین اینفلوئنسر مارکتینگ است. یکی از بهترین روش‌ها برای اینکه برند شما مخاطبان بیش‌تر و متنوع‌تری و به طور خیلی خوبی اقزیش آگاهی از برند رخ دهد همین روش است. درواقع پیدا کردن اینفلوئنسری یا چهره تأثیرگذاری که بتواند در حوزه فعالیت شما چهره مناسب و جذابی باشد و به مخاطبان انگیزه خرید محصولات و یا خدمات را بدهد، استفاده از چهره‌های تأثیرگذار در شبکه‌های اجتماعی است. بااین‌حال از یاد نبرید که اینفلوئنسر مارکتینگ صرفاً سرمایه‌گذاری روی تصویر یک فرد و صرفاً برای افزایش فروش نیست. درواقع شما باید فردی را بیابید که برای تبلیغ محصول شما چهره‌ای موجه و قابل‌اعتماد به نظر برسد. همچنین باید به این نکته توجه داشت که تنها لازمه تبلیغات اینفلوئنسری کمک گرفتن از سلبریتی‌ها نیست.

مزایای کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟

حالا که با مفهوم اینفلوئنسر مارکتینگ آشنا شدیم بهتر است از مزایای آن برای دیجیتال مارکتینگ هم آگاه شویم. این کمپین‌ها می‌توانند کمک کنند با نگاهی جامع اینفلوئنسر مناسب را از میان صدها نفر انتخاب کنید. مزایای اینفلوئنسر مارکتینگ عبارتند از:

 • افزایش آگاهی از برند
 • بهبود کیفیت محتوا
 • تعیین استراتژی محتوایی موثر
 • کنترل بودجه تبلیغات
 • تاثیرگذاری بیش‌تر بر مخاطب
 • سپردن کار به متخصصان کاربلد
 • تولید تبلیغ جذاب و تاثیرگذار
 • فعالیت موثر در شبکه‌های اجتماعی
 • تاثیرگذاری بیش‌تر بر نسل جوان
 • تعامل طولانی با مشتریان
 • ارتباط با اینفلوئنسرهای بیشتر

زمانی که فکر استفاده از تبلیغات اینفلوئنسری را در سر دارید مهم است که جوانب استفاده درست از آن را درنظر بگیرید. شناخت مزایای استفاده از کمپین‌های اینفلوئنسر مارکتینگ به شما کمک می‌کند که با اعتمادبه‌نفس بیش‌تر به فکر تولید محتوا برای تبلیغات برندتان باشید. به‌علاوه این‌گونه می‌توانید بسته به سلیقه مخاطبان و مشتریان به انتخاب اینفلوئنسری مناسب دست بزنید.

مزایای کمپین اینفلوئنسر

به چه کسی اینفلوئنسر یا تأثیرگذار شبکه های اجتماعی می‌گویند؟

پژوهش‌ها حاکی از آن‌اند که حدود 40 درصد از جمعیت جهان از رسانه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند و اغلب این کاربران اینفلوئنسرها را دنبال می‌کنند. این یعنی بسیاری از مردم جهان برای انتخاب سبک زندگی خود (از خرید لباس گرفته تا محصولات آشپزخانه، سفر و کتاب) گوشه چشمی به اینفلوئنسر ها دارند و اغلب تحت تاثیر پیشنهادهای آنان هستند.

نکته مهم در مورد اینفلوئنسر ها تعداد چشم‌گیر دنبال‌کنندگان آن‌ها در فضای مجازی و نرخ مشارکت آن‌ها است. یک اینفلوئنسر می‌تواند یک عکاس مد محبوب در اینستاگرام، یا یک وبلاگ‌نویس خوش‌قلم و خوش‌ذوق یا یک مدیر بازاریابی در لینکدین باشد. ازآنجاکه افراد زیادی اینفلوئنسرها را دنبال می‌کنند، آن‌ها این قدرت رادارند که مردم را متقاعد کنند چیزهایی بخرند. آن‌ها این کار را با جذاب‌ترین محتوای متنی یا تصویری در مورد موضوعات تخصصی خودشان تولید کنند. مخاطبان اینفلوئنسرها معمولاً به آنان اعتماد دارند و به‌واسطه همین اعتماد، می‌توانید یک کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ خیلی خوب را برای فروش محصولات و یا خدمات خود ایجاد کنید.

شناسایی ابزارهای اینفلوئنسر مارکتینگ

هر یک از ابزارهای اینفلوئنسر مارکتینگ می‌توانند در یک یا چند پلتفرم فضای مجازی به کار بیایند. در ادامه تعدادی از پرکاربردترین ابزارها را به شما معرفی می‌کنیم:

ترندهیرو

ترندهیرو trendHERO یک ابزار همه‌کاره اینفلوئنسر مارکتینگ برای اینستاگرام است. ترند هیرو می‌تواند لایک‌ها و دنبال‌کننده‌های جعلی را تشخیص دهد و علایق مخاطبان در اینستاگرام را تحلیل کند.

سوشال‌بلید

سوشال‌بلید SocialBlade پلتفرمی است که آمار کاربران یوتیوب، توییتر و اینستاگرام را ردیابی می‌کند، بنابراین با دسترسی به دیتابیس امکان تجزیه‌وتحلیل میزان اینفلوئنسرها و برندها را به شما می‌دهد.

هیپسی

هیپسی Heespy ابزار دیگری است به شما در پیداکردن اینفلوئنسرها کمک می‌کند. هیپسی مدعی است که با استفاده از الگوریتم‌های هوش مصنوعی، می‌تواند بزرگ‌ترین پایگاه داده تأثیرگذار در بازار را ارائه دهد.

ابزارهای مشابه دیگری نیز در دسترس‌اند که می‌توانید برای انتخاب فرد مناسب از آن‌ها استفاده کنید. هریک از این ابزارها بسته به پلتفرمی که انتخاب کرده‌اید می‌توانند به کارتان بیایند.

اینفلوئنسر مناسب

چگونه اینفلوئنسر مناسب کسب‌وکار خود را بیابیم؟

ساده‌ترین راه این است که به محبوبیت اینفلوئنسر نگاه کنید. البته یادتان باشد که هدف شما این است که محصول و حوزه کاری اینفلوئنسر به هم مربوط باشد تا بیش‌ترین مخاطب واقعی نصیبتان شود. این‌که فکر کنیم تعداد زیاد دنبال‌کننده در اینستاگرام لزوماً آن فرد را تأثیرگذارتر از باقی اینفلوئنسرها می‌کند اشتباه است. اینفلوئنسر مناسب محصول خودتان را می‌توانید از راه‌های زیر پیدا کنید:

 • کانال‌های تلگرامی
 • هشتگ
 • رسانه های اجتماعی
 • گوگل
 • پلتفرم‌های اینفلوئنسر مارکتینگ
 • یوتیوب
 • وبلاگ‌نویسان

شما می‌توانید یک یا چند مورد از این پلتفرم‌ها را بسته به نیازتان و همچنین محتوایی که تولید می‌کنید و همچنین سلیقه مشتریان انتخاب کنید. در نظر داشته باشید که هر اینفلوئنسری بسته به فضایی که در آن کار می‌کند ممکن است سلیقه منحصربه‌فردی داشته باشد که با مخاطبان شما یا محتوایی که تولید می‌کند در تضاد باشد. پیش از انتخاب اینفلوئنسرهای فضای مجازی در هر پلتفرم از پیش درباره او و سابقه کاری‌اش تحقیق کنید.

نکاتی که باید در مورد تبلیغات اینفلوئنسر مارکتینگ بدانید

نکاتی که باید در مورد تبلیغات اینفلوئنسر مارکتینگ بدانید

یادتان باشد تخصص در تولید یک محصول لزوماً از شما یک بازاریاب خوب نمی‌سازد. شما باید بدانید که اینفلوئنسر چیست و چگونه می‌تواند به شما کمک کند.

 • بودجه: تعرفه تبلیغات اینفلوئنسرها را بشناسید و بر اساس بودجه خودتان اینفلوئنسر مناسب را انتخاب کنید.
 • فرد مناسب را انتخاب کنید: از یاد نبرید که در اینفلوئنسر مارکتینگ بهترین روش این است که بین محصول، خدمات و یا حوزه فعالیتی که دارید با اینفلوئنسر تناسب ایجاد کنید. به‌عنوان‌مثال تبلیغ برند لباس را به اینفلوئنسر کتاب نسپارید.
 • مخاطب را بشناسید: اگر مشتریان و مخاطبان محصولاتی که تهیه می‌کنید را به‌دقت بررسی کنید می‌توانید اینفلوئنسرهایی که برای مخاطبان جذاب‌اند هم پیدا کنید و از این طریق بیش‌ترین تاثیر را در بازار بگذارید.
 • شبکه اجتماعی مناسب را انتخاب کنید: برخی محصولات در اینستاگرام و برخی در سایر پلتفرم‌ها راحت‌تر به فروش می‌رسند. پس از یافتن شبکه اجتماعی مناسب می‌توانید اینفلوئنسری که در آن شبکه اجتماعی فعال است را انتخاب کنید.

 

اکنون‌که نقش اینفلوئنسرهای رسانه‌های اجتماعی را در اینفلوئنسر مارکتینگ می‌دانید، احتمالاً متوجه شده‌اید که چرا تعامل با اینفلوئنسرها به‌عنوان بخشی از استراتژی بازاریابی داخلی و رسانه‌های اجتماعی مهم است. امروزه اینفلوئنسرها تنوع زیادی دارند. از افرادی با هزار دنبال کننده تا کسانی که صدها هزار نفر مخاطب دارند. هر اینفلوئنسری که انتخاب می‌کنید، به این نکته توجه داشته‌باشید که باید میان محصول و حوزه فعالیت اینفلوئنسر ارتباط و تناسب وجود داشته‌باشد. به عبارت دیگر، کار را باید به کاردان سپرد!

مقالات مرتبط
FOLLOW US

اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟ بررسی مزایا و کاربرد آن در دیجیتال مارکتینگ