معرفی انواع عکاسی و محبوب ترین سبک‌های آن

انواع عکاسی پولساز چیست؟ عکاسی تبلیغاتی و محصولات

SCROLL

آنچه در این مقاله می‌خوانید

هرکس که صاحب کسب‌وکار است و به فروش محصولاتش به شکل گسترده فکر می‌کند، باید انواع عکاسی را بشناسد تا بتواند از تمام ابزارهای تبلیغاتی برای بهبود فروش خدمات و محصولات استفاده کند. شناخت ابزارهای دیجیتال مارکتینگ و به‌طور کلی جدی گرفتن بازاریابی دیجیتال به شما کمک می‌کند تا بتوانید در زمینه‌های مختلف تبلیغاتی بهترین استفاده را از امکانات موجود ببرید. عکاسی نیز یکی از این امکانات است. برخی انواع سبک‌های عکاسی عبارتند از:

 • عکاسی خبری
 • عکاسی خیابانی
 • عکاسی تجاری
 • عکاسی منظره
 • عکاسی حیات وحش
 • عکاسی پرتره
 • عکاسی طبیعت بی جان
 • عکاسی هوایی
 • عکاسی تبلیغاتی
 • عکاسی صنعتی
 • عکاسی مدلینگ
 • عکاسی معماری
 • عکاسی ماکرو
 • عکاسی مفهومی
 • عکاسی انتزاعی

در ادامه به برخی از این سبک‌ها و اصول استفاده از آن‌ها در تبلیغات و کسب‌وکار اشاره خواهیم کرد. دوربین‌های عکاسی به دو نوع دیجیتال و آنالوگ تقسیم می‌شوند. این‌روزها در تبلیغات معمولا از دوربین‌های دیجیتال استفاده می‌شود. بنابراین پیش از هرچیز باید بدانید عکاسی دیجیتال چیست و چگونه از انواع عکاسی دیجیتال در بازاریابی استفاده می‌شود.

معرفی انواع عکاسی تبلیغاتی

چرا انواع عکاسی خیابانی یکی از پرطرفدارترین انواع عکاسی است؟

عکاسی خیابانی لحظات عادی زندگی روزمره افراد در اماکن عمومی به ویژه در مناطق شهری را به تصویر می‌کشد. در این سبک عکاسی معمولا سوژه اغلب از عکسبرداری اطلاعی ندارد. چنین اشخاصی اغلب از اعضای عادی جامعه هستند و از حضور دوربین مطلع نیستند، در نتیجه جلوی دوربین ژست آگاهانه‌ای نمی‌گیرند. عدم اطلاع سوژه می‌تواند کمک کند تا عکس‌هایی واقع‌ گرایانه‌تر ثبت شود. در میان انواع عکاسی، به‌دست گرفتن دوربین و رفتن در خیابان اغلب طرفداران زیادی دارد.

در عکاسی خیابانی، افراد یکی از سوژه‌های اصلی محسوب می‌شوند و تمرکز نیز روی احساسات پنهان صورت آن‌ها، از اهمیت بالایی برخوردار است. عکاس در گوشه‌ای از خیابان یا محله به تماشای مردم می‌پردازد و به‌دنبال ثبت لحظه‌های شگفت‌انگیز و ناگهانی از رهگذران و وقایع خیابان است. این سبک کار، آثاری مناسب عکاسی خبری یا عکاسی تاریخی نیز فراهم می‌سازد. در عکاسی خیابانی، عکاس باید بتواند موقعیت‌های کاملا واقعی را ثبت کرده و به تصویر بکشد. عکاس تلاش می‌کند احساسات مردم را ثبت کند و از خلال قاب دوربینش معنا و مفهوم جدیدی به آن‌ها ببخشد.

انواع عکاسی تبلیغاتی

عکاسی تبلیغاتی چیست؟ این شکل از عکاسی جهت تهیه عکس‌های متفاوت و جذاب از محصولات به‌کار می‌رود و یکی از مهم‌ترین انواع عکاسی در زمینه بازاریابی است. هدف این عکس‌ها تاثیرگذاری بر احساسات بیننده است. این دسته از عکس‌ها جنبه تبلیغاتی داشته و با ایجاد جذابیت‌های بصری و مفهومی بر روی جذب مخاطب و فروش بیشتر تاثیر می‌گذارند. عکاسی تبلیغاتی شاخه‌ای چالش‌برانگیز در میان انواع عکاسی است؛ چراکه لازم است در آن از مهارت‌های حرفه‌ای عکاسی برای تهیه یک عکس جذاب که به فروش محصول کمک می‌رساند، استفاده شود. انواع عکاسی تبلیغاتی به قرار زیرند:

عکاسی سبک زندگی یا لایف استایل

این سبک عکاسی تلاش می‌کند واقعیت را به نحوی بازنمایی کند که بسیاری از مشتریان آرزو داشته باشند آن را تجربه کنند. این سبک عکاسی به دنبال نشان دادن واقعیت‌های زندگی به روشی هنرمندانه و جذاب است و در دنیای تبلیغات امروز جایگاه بسیار مهمی اشغال کرده است.

عکاسی مدلینگ یا فشن

این شیوه عکاسی با استفاده از یک مدل جذاب نشان می‌دهد که استفاده از یک محصول یا لباس خاص در زندگی روزمره توسط یک شخص با جذابیت ظاهری بالا چطور است و مشتریان را ترغیب می‌کند تا بکوشند شبیه آن مدل شوند. اگر مایلید بدانید که عکاسی مدلینگ چیست کافی است به وب‌سایت‌ها و صفحات فروش محصولات آرایشی و لباس سربزنید. عکاسی کودک‌، عکاسی بارداری و عکاسی پرتره در زیرمجموعه این نوع عکاسی تبلیغاتی هستند.

عکاسی زیبایی

معمولا یک تصویر کلوزآپ و بسیار نزدیک از سوژه است که تلاش می‌کند جذابیت‌های ظاهری آن را به نمایش بگذارد. تبلیغات محصولات آرایشی بهداشتی معمولا به این شیوه عکاسی نیاز دارند.

عکاسی غذا

شیوه‌ای از عکاسی که تلاش می‌کند بهترین مزه و ظاهر یک غذا را از طریق عکس نشان بدهد. از نوع عکاسی در تبلیغات رستوران‌ها و یا تولیدکنندگان مواد غذایی زیاد دیده می‌شود.

عکاسی از محصول در چه شرایطی انجام می‌شود؟ عکاسی غذا

عکاسی معماری

این نوع عکاسی تبلیغاتی به ساختمان‌ها، سازه‌ها و بناها اختصاص دارد. عکاسی معماری داخلی نیز می‌تواند در این دسته‌بندی قرار گیرد. استفاده از لنزهای مختلف، یافتن بهترین زاویه و زمان برای عکاسی از اصول این نوع عکاسی است. عکاسی هوایی و فیلمبرداری هوایی معمولا می‌توانند در این زمینه به‌کار بیایند.

عکاسی محصول

این شیوه عکاسی معمولا محصول مورد نظر را در پس‌زمینه و فضاهای متفاوت و غیر قابل پیش بینی قرار می‌دهد. همین امر باعث می‌شود که تاثیرگذاری بیشتری در میان انواع عکاسی در دنیای تجارت داشته باشند.

عکاسی از محصول در چه شرایطی انجام می‌شود؟

عکاسی از محصول برای جذب مشتری اهمیت ویژه‌ای دارد. افراد با دیدن انواع عکاسی از محصول می‌توانند به خرید محصولات ترغیب شوند. برخی از اصولی که در هنگام عکاسی محصول باید رعایت کنید را در ادامه ذکر خواهیم کرد:

 • عکس را ویرایش کنید: ویرایش و تدوین به شیوه‌های خلاقانه به بهتر دیده شدن عکس کمک زیادی می‌کند. اگر توانایی کار با نرم‌افزارهایی مانند فتوشاپ را ندارید، لازم است با یک فریلنسر گرافیست در این خصوص مشورت کنید.
 • یک پس‌زمینه جذاب ایجاد کنید: ایجاد بک‌گراند یا پس زمینه جذاب و زیبا می‌تواند به بهتر دیده شدن و حتی بهبود اشکالات سوژه کمک کند. اگر بتوانید سوژه را در یک پس‌زمینه ویژه و غیرقابل پیش‌بینی بگذارید، رگه‌های خلاقیت را در آن دوانده‌اید.
 • پس‌زمینه را خارج از فوکوس نگه دارید: یک پس‌زمینه خارج از فوکوس می‌تواند سوژه را جدا کرده و در مرکز توجه قرار دهد.
 • از بازتاب استفاده کنید: بازتاب می‌تواند عمق را به عکس اضافه کرده و حالت خسته‌کننده آن را حذف کند. می‌توانید از آینه، سایه، آب و نورپردازی استفاده کنید.

در عصر دنیای مجازی عکاسی از محصول اهمیتی دوچندان یافته است. تصویر یک محصول در صفحه اینستاگرام یا جستجوی گوگل می‌تواند باعث کلیک بر روی لینک یا رفتن به صفحه خرید شود. بنابراین در میان انواع عکاسی در تبلیغات هممواره این شکل ازعکاسی را جدی بگیرید.

عکاسی تبلیغاتی - عکاسی محصول

انواع عکاسی صنعتی چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

عکاسی صنعتی یا  Commercial Photography به هر نوع از عکس‎برداری می‌گویند که با هدف فروش صورت گیرد. عکاسی صنعتی  از محصولات، خدمات و حتی افراد مشهور عکس‌برداری می‌کند تا در کمپین‌‎های تبلیغاتی مانند مجلات، روزنامه‌‎ها و کاتالوگ‌‎های تبلیغاتی از این تصاویر برای تبلیغ مشتریان یا محصولات و خدمات آن‎‌ها استفاده شود. این شاخه از عکاسی به طور کلی به منظور بالا بردن سطح فروش و ایجاد آگاهی از برند در مشتری برای تبلیغ یک کالا یا خدمات به‌کار می‌رود.

حال که دانستیم عکاسی صنعتی چیست و به چه سبکی می‌گویند می‌توان حدس زد که هدف از آن متقاعد‌سازی مشتری و جلب نظر مثبت اوست. بنابراین این شکل از عکاسی با ارائه‌ی شیوه‌ای نوین و خلاقانه در ذهن مشتریان ثبت می‌شود. برای رسیدن به این هدف، به تیمی حرفه‌ای و خلاق نیاز دارید تا بتواند بازار هدف را دقیق شناسایی کند و با درک نیازهای مخاطب، بتواند سوژه‌ی عکاسی را به خلاقانه‌ترین شکل ممکن به تصویر بکشد. ایجاد تصاویر زیبا و با کیفیتی که بر روی بیلبوردهای تبلیغاتی، کاتالوگ‌های محصولات و وب‎سایت‌‎‌های تجاری مشاهده می‌کنید، زیرشاخه عکاسی صنعتی محسوب می‌‎شوند.

عکاسی تبلیغاتی بلوباکس در یک نگاه

بلوباکس مجموعه‌ای است که در زمینه انواع عکاسی می‌تواند به صاحبان کسب‌وکار کمک کند. ما تلاش می‌کنیم از انواع عکاسی برای شناساندن محصولات به مخاطبان استفاده کنیم. در این راه گاه از عکاسی مدلینگ استفاده کرده‌ایم و تلاش کردیم بدانیم که در عکاسی اساس پرتره چیست و در تبلیغات به چه کاری می‌آید. در تبلیغات اپلیکیشن دی‌جت تلاش کردیم از اصول عکاسی چیدمان استفاده کنیم. یکی از موفق‌ترین استفاده ما از انواع عکاسی به کمپین عصاره و دمنوش فامیلا مربوط می‌شود. در این کمپین تلاش کردیم با استفاده از ترکیب عکاسی پرتره و طراحی گرافیک تصویری خلاقانه و طنزآمیز ایجاد کنیم.

در همکاری با برند ایده آلومینیوم به سراع عکاسی از محصول رفتیم. در این‌جا با اتخاذ قابی غیرمعمول تلاش کردیم نشان دهیم که نتیجه کار یک گروه مهندسی و ساخت‌ساز می‌تواند حتی در جزئی‌ترین محصولات روزمره ما‌ کاربرد داشته باشد. در عکاسی مینیمال این کمپین تلاش کرده‌ایم، میان پس‌زمینه‌ای تیره و گوشی موبایل که سو‌ژه‌ عکاسی است، کنتراست ایجاد کنیم تا تمرکز مخاطب بر طرح محصول باشد.

استفاده از عکس و تصویر در ‌رویت‌پذیرشدن محصول و جذب مخاطب تاثیری قطعی دارد. به‌خصوص اگر در زمینه دیجیتال مارکتینگ فعال هستید، شناخت انواع عکاسی را هرگز دست‌کم نگیرید. چرا که استفاده عکس‌های متناسب مشتریان بیش‌تری را جذب برندتان می‌کند. اگر شما نیز در زمینه عکاسی دارای تجربه و مهارت هستید نظرتان را در کامنت‌ها با ما در میان بگذارید.

 

مقالات مرتبط
FOLLOW US

انواع عکاسی پولساز چیست؟ عکاسی تبلیغاتی و محصولات