تأثیر بروشور تبلیغاتی بر فروش و موفقیت تبلیغاتی

SCROLL

آنچه در این مقاله می‌خوانید

مطمئناً جایی در زندگی خود بروشور تبلیغاتی را دیده‌اید؛ شاید در یک رستوران، فروشگاه یا زیر برف‌پاک‌کن ماشینتان. این بروشورها با طراحی زیبا و جذاب، یک روش بازاریابی سنتی هستند که اطلاعات مهمی ارائه می‌دهند و می‌توانند نقش مهمی در تبلیغ محصولات، خدمات و برندهای مختلف بازی کنند. اما آیا تابه‌حال به فکر این بوده‌اید که یک بروشور باید چگونه طراحی شود تا بهترین اثر را داشته باشد؟ چگونه می‌توان با استفاده از یک بروشور تبلیغاتی، مخاطبان را به خود جذب کرد و فروش را افزایش داد؟ در این مطلب، به بررسی این موضوعات خواهیم پرداخت. در نهایت شما را با نکات مهمی در طراحی تراکت تبلیغاتی آشنا خواهیم کرد.

بروشور تبلیغاتی چیست؟

بروشور یکی از ابزارهای بازاریابی است که اطلاعات مربوط به محصولات، خدمات و برندهای مختلف را به مخاطبان منتقل می‌کند. بروشور تبلیغاتی معمولاً شامل تصاویر، متن و اطلاعات دیگری است که به نحوی طراحی شده است که مخاطب را به خود جذب کند. به طور معمول استفاده از بروشور برای تبلیغات به‌عنوان یکی از روش‌های بازاریابی سنتی شناخته می‌شود؛ اما ظهور بروشورهای آنلاین و امکان استفاده از بارکد برای دسترسی به آنها باعث شده تا بروشورها به یکی از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ تبدیل شوند.

شاید فکر کنید بروشورها تنها یک روش تبلیغاتی محسوب می‌شوند؛ اما از آنها برای اهداف دیگری هم استفاده می‌شود. برای مثال برخی بروشورها ارزش آگاهی‌رسانی دارند و در عین حال باعث اعتبار بیشتر یک کسب‌وکار می‌شوند. برای مثال در مطب یک پزشک یا یک درمانگاه ممکن است بروشورهایی دربارۀ بیماری‌های مختلف و علائم آن ببینید. شاید این بروشورها محصول یا خدمت خاصی را هم تبلیغ کنند؛ ولی به‌واسطه اطلاع‌رسانی که انجام می‌دهند، ارزش افزوده‌ای هم دارند.

به طور کل جذب مشتریان تازه، آگاهی‌رسانی به مشتریان قدیمی دربارۀ محصولی تازه، پاسخ به سؤالات متداول مشتریان، ترویج و افزایش آگاهی دربارۀ برند و افزایش تصویر کسب‌وکار در ذهن مخاطبان به‌عنوان یک برند معتبر و باکیفیت ازجمله اهدافی است که صاحبان کسب‌وکارها را به استفاده از بروشور تبلیغاتی سوق می‌دهد.

انواع بروشور تبلیغاتی را بشناسید

حالا که می‌دانیم بروشور یا تراکت تبلیغاتی چیست بهتر است کمی بیشتر دربارۀ انواع بروشورهای تبلیغاتی بدانیم. اطلاعات درباره مدل‌های مختلف بروشور به ما کمک می‌کند، راحت‌تر بروشور مورد نظر خود را انتخاب و بودجه مورد نیاز را تعیین کنیم. بروشورها با توجه به شکل و شیوه طراحی به چند نوع مختلف شامل بروشور تک‌برگی، بروشور چند لتی، بروشور کتابچه‌ای و پمفلت دسته‌بندی می‌شوند.

هرکدام از این بروشورها ویژگی‌های خاص خود را دارند و کسب‌وکارها با توجه به هدف تبلیغاتی خود، نوع بروشور مورد استفادۀ خود را انتخاب می‌کنند. برای رساندن اطلاعات کمتر از بروشورهای جمع‌وجور و کوچک استفاده می‌شود که حتی ممکن است تنها یک شعار تبلیغاتی را در بر بگیرند. در عوض در نمایشگاه‌های مختلف و برای نشان دادن تمام محصولات موجود یا دادن اطلاعات جزئی دربارۀ کسب‌وکار، بروشورهای بزرگ‌تر مورد استفاده قرار می‌گیرند. تولید بروشورهای مختلف با کیفیت‌های گوناگون و در ابعاد گوناگون، به صرف هزینه‌های متفاوتی نیاز دارد.

انواع بروشور تبلیغاتی

بروشور تک‌برگی

بروشور تک‌برگی در حقیقت یک تراکت تبلیغاتی ساده است. این بروشور از یک برگه تشکیل شده و می‌تواند تک‌رو یا دورو باشد و در سایزهای مختلف عرضه می‌شود.

بروشور دو یا سه لتی

صفحات بروشور معمولاً با یک یا چند تا از هم جدا می‌شوند به این صفحات در اصطلاح لت گفته می‌شود. بروشور دو لتی از دو صفحه که با یک تا جدا شده‌اند تشکیل می‌شود. بروشورهای چند لتی حمل‌ونقل راحتی دارند و به‌سادگی خوانده می‌شوند. با لت‌دار کردن بروشور می‌توانید اطلاعات بیشتری را در آن جا دهید و تأثیر بیشتری بر مخاطب بگذارید.

بروشور‌ کتابچه‌ای

یکی دیگر از انواع بروشور تبلیغاتی، بروشورهای کتابچه‌ای هستند. این بروشورهای جان می‌دهند برای زمانی که می‌خواهید اطلاعات زیادی را در اختیار مخاطب خود قرار دهید. تعداد صفحات این بروشورها بیشتر است و این صفحات با منگنه یا چسب به یکدیگر متصل شده‌اند.

بروشور پمفلت

حتماً بروشورهای داخل بسته‌بندی داروها را دیده‌اید. این بروشورها اساساً تبلیغاتی نیستند و هدف از تولید آنها ارائه اطلاعات و آموزش است. برای چاپ پمفلت‌ها از کاغذ‌های گرم پایین استفاده می‌شود و به طور معمول در دو رنگ سیاه و سفید چاپ می‌شوند.

متن تراکت تبلیغاتی باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

مهم‌ترین عنصر در محتوای هر بروشور تبلیغاتی عنوان است. عنوان باید جلب توجه کند و با محصول یا خدماتی که تبلیغ می‌کند مرتبط باشد. همچنین باید کوتاه و مختصر باشد تا در چند ثانیه خواننده جذب آن شود. مفهومی در مارکتینگ وجود دارد به نام کپی رایتینگ که توصیه می‌کنیم برای آشنایی بیشتر با آن حتما تبلیغ حساب‌های قرض‌الحسنه بانک سینا را ببینید.

محتوای بروشور تبلیغاتی تا حد زیادی به هدف شما از چاپ بروشور، نوع محصول و ویژگی‌های برند شما وابسته است. در نظر داشته باشید که قصد دارید چه پیامی را به مخاطب خود منتقل کنید و می‌خواهید چه تصویری از برند خود در ذهن مخاطب شکل دهید. در هر صورت متن تراکت تبلیغاتی باید ساده باشد تا مخاطب به‌راحتی و در کم‌ترین زمان آن را خوانده و درک کند.

می‌خواهید مخاطب شما بعد از خواندن تراکت چه کاری انجام دهد؛ برای مثال با شما تماس بگیرد؟ به فروشگاه شما سر بزند یا سفارش خود را ثبت کند؟ محتوای شما باید بتواند مشتری را قانع کند تا فعالیت مورد نظر شما را انجام دهد. پس به یک فراخوان (call to action) قدرتمند نیاز دارد.

نکات مهم در طراحی تراکت تبلیغاتی

نکات مهم در طراحی تراکت تبلیغاتی

برای این که بتوانید از هر شیوه تبلیغاتی بهترین نتیجه را بگیرید، باید نکات اصلی مربوط به اجرای آن را رعایت کنید. برای ساخت بروشور موارد زیر را در نظر داشته باشید:

  • طراحی صفحه اول: اولین برخورد مخاطب شما با بروشور، صفحه اول آن است. پس به‌راحتی از طراحی آن رد نشوید.
  • جذابیت بصری: در مرحله بعد به کیفیت تصاویر، جذابیت بصری آنها و ارتباط معناداری که با محصول شما دارند توجه کنید.
  • لوگوی برند: وجود لوگوی برند در بروشورها ضروری است و باعث ماندگاری آن در ذهن مخاطب می‌شود.
  • فراخوان مناسب: می‌خواهید مخاطب شما بعد از دیدن بروشور چه کاری انجام دهد؟ با یک فراخوان مناسب از او دعوت کنید آن کار را انجام دهد.
  • اطلاعات ضروری: نام و اطلاعات خود شما و شرکت چاپگر اطلاعات مهمی هستند که نباید فراموش کنید.
  • طراحی گرافیکی: انتخاب فونت مناسب، رنگ متناسب با رنگ سازمانی و حوزه فعالیت شما در کنار خلاقیت و ارائه اطلاعات به شکل طبقه‌بندی شده و صحیح از ویژگی‌های مهمی است که باید در بروشور تبلیغاتی رعایت شود. می‌توانید طراحی بروشور را به یک گرافیست حرفه‌ای بسپارید تا نکات حرفه‌ای لازم در آن رعایت شود.

با رعایت تمام این موارد تأثیرگذاری بروشور شما بیشتر شده و نتیجه بهتری خواهید گرفت. اگر می‌خواهید یک بروشور حرفه‌ای و تأثیرگذار داشته باشید که در ذهن مخاطب باقی بماند و آگاهی او را از برند شما بیشتر کند می‌توانید روی متخصصین ما در بلوباکس حساب کنید تا بروشوری مطابق با خواسته و نیاز خود داشته باشید.

چرا باید از بروشور تبلیغاتی برای کسب‌وکار خود استفاده کنیم؟

متغیرهای فراوانی در مورد بروشور تبلیغاتی وجود دارد، در نتیجه تخمین دقیق تأثیر آن بر فروش دشوار است. با این حال برخی تحقیقات از تأثیر قابل توجه بروشورها بر فروش برند خبر می‌دهند. به‌عنوان‌مثال، بر اساس گزارشی از شرکت Small Business Trends، استفاده از بروشورهای تبلیغاتی در برخی صنایع مانند صنعت خودروسازی، صنعت مسکن و صنعت غذایی، می‌تواند به افزایش فروش کمک کند. همچنین، بر اساس گزارشی از شرکت The Direct Marketing Association، استفاده از بروشورها می‌تواند به افزایش نرخ پاسخگویی (response rate) تبلیغات کمک کند و در نتیجه به افزایش فروش برند منجر شود.

از جمله مزایای استفاده از بروشور می‌توان به جلب توجه مخاطبین، افزایش شناخت برند، کاهش هزینه‌های تبلیغات، قابلیت توزیع آسان و قابلیت تغییر با توجه به نیازهای تبلیغاتی اشاره کرد. در صورتی که متن بروشور تبلیغاتی مناسب و طراحی آن متناسب با اهداف تبلیغاتی باشد، می‌توان انتظار داشت نتیجۀ مطلوبی برای برند شما به همراه داشته باشد.

چرا بروشور تبلیغاتی؟

انواع کاربردهای بروشور تبلیغاتی

کاربردهای تنوعی را می‌توان برای بروشورها در نظر گرفت:

  • کسب‌وکارها معمولاً در نمایشگاه‌ها و رویدادهای صنعتی از بروشورها برای شناساندن محصولات خود و بالا بردن آگاهی مخاطبان از برند خود بهره می‌گیرند.
  • در برخی رستوران‌ها و فودکورت‌ها از بروشورها به دلیل سبک بودن و هزینه چاپ پایین به‌عنوان منو استفاده می‌شود.
  • در جاهایی که لازم است اطلاعات خاصی به مخاطبان ارائه شود می‌توان از بروشور استفاده کرد. شاید این مورد را در مکان‌های گردشگری دیده باشید که از بروشور در جایگاه راهنمای گردشگری استفاده می‌شود.
  • بروشور تبلیغاتی می‌تواند برای معرفی یک محصول یا مجموعه‌ای از محصولات به کار رود یا توضیحاتی درباره تاریخچه یا کلیات یک برند یا شرکت ارائه دهد که به افزایش اطلاعات درباره برند و ایجاد اعتماد بیشتر منجر می‌شود.

استفاده از بروشور تبلیغاتی می‌تواند برای کسب‌وکار شما مفید باشد. در این مطلب دربارۀ نکات لازم برای استفاده از بروشورهای تبلیغاتی و کاربردهای این شیوه از تبلیغات توضیح دادیم. برای گرفتن بهترین نتیجه از هر تراکت تبلیغاتی باید به هزینه‌های موجود و نرخ بازگشت هزینه هم توجه کنید. قیمت تراکت تبلیغاتی به سایز بروشور، گراماژ و کیفیت کاغذ و نوع و کیفیت چاپ بستگی دارد. به‌علاوه محل ارائه بروشورها به مخاطبان، محتوایی که در آنها ارائه می‌شود و طراحی آنها در تأثیرگذاری نهایی آنها مؤثر است.

 

مقالات مرتبط
FOLLOW US

تأثیر بروشور تبلیغاتی بر فروش و موفقیت تبلیغاتی